Wypadanie włosów – przyczyny, jak leczyć lub zapobiegać?

Wypadanie włosów to powszechny problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Wiele osób może się obawiać, że brak odpowiedniej dbałości o siebie spowoduje zmniejszenie wzrostu i grubości pasm. Na stan i jakość włosów wpływa jednak wiele czynników. Co w takim razie jest przyczyną wypadania włosów? I co najważniejsze, jak można temu zapobiec? Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom wypadania włosów i jak zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Przyczyny wypadania włosów 

Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, od genetyki po wybór stylu życia. Oto kilka najczęstszych przyczyn wypadania włosów: 

  • Genetyka

Niektórzy ludzie są po prostu genetycznie predysponowani do utraty włosów wcześniej w życiu niż inni. Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie doświadczyli wczesnego lub szybkiego wypadania włosów, to Ty również możesz mieć z tym problem. 

  • Stres i niepokój

Stres i niepokój mogą powodować wypadanie włosów ze względu na wzrost produkcji kortyzolu (hormonu stresu). Jego wysoki poziom prowadzi do tymczasowej utraty włosów spowodowanej stresem.

  • Zła dieta i niedobory składników odżywczych

Nawyki żywieniowe mają duży wpływ na ogólne zdrowie i samopoczucie – w tym zdrowie włosów. Niedostateczna ilość białka i witamin w diecie może prowadzić do znacznych zmian w strukturze, grubości i tempie wzrostu włosów.

  • Wiek

Z wiekiem organizm produkuje mniej kolagenu, który odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry i włosów. Może to powodować większą podatność na powstanie przerzedzonych plam i łysiny.

  • Zmiany hormonalne

Zmiany lub brak równowagi w hormonach, takich jak hormony tarczycy, mogą znacząco wpłynąć na zdolność organizmu do wzrostu nowych włosów lub utrzymania w zdrowiu już istniejących – co prowadzi do nadmiernego wypadania i wolniejszego odrastania.  

Zapobieganie wypadaniu włosów 

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka utraty włosów z powodu tych czynników. Oto kilka środków zapobiegawczych, które powinieneś rozważyć, jeśli chcesz uniknąć łysienia lub przerzedzenia włosów w przyszłości.

  • Jedz zdrowe pokarmy bogate w witaminy i białko

Upewnij się, że Twoja dieta składa się głównie z chudego białka, owoców, warzyw, orzechów i nasion, pełnych ziaren i roślin strączkowych – wszystkie pokarmy bogate w witaminy, które promują zdrowy wzrost włosów. Unikaj przetworzonej żywności o wysokiej zawartości cukru i tłuszczów trans, ponieważ tylko pogorszą one istniejące problemy ze zdrowiem skóry głowy.

  • Zmniejsz poziom stresu i ćwicz techniki relaksacyjne regularnie

Poświęć czas dla siebie każdego dnia – czy to joga, medytacja, czy po prostu spacer na świeżym powietrzu – aby pomóc zmniejszyć poziom stresu, tak aby twoje ciało nie produkowało nadmiernych ilości kortyzolu. Regularne wykonywanie tych czynności sprawi, że z czasem skóra głowy będzie zdrowsza. 

  • Upewnij się, że masz wystarczająco dużo spokojnego snu (7-8 godzin w nocy), aby twoje ciało miało wystarczająco dużo czasu na regenerację i zachowanie zdrowia.
  • Stosuj suplementy

Jeśli czujesz, że możesz mieć niedobory niektórych witamin i minerałów, takich jak żelazo, witamina B12, biotyna, kwasy tłuszczowe omega 3 itp, rozważ zastosowanie suplementacji. Zwiększą one ogólny stan zdrowia Twojego organizmu, wraz ze skórą głowy i będą promować szybsze tempo wzrostu nowych włosów.

Leczenie wypadania włosów

Wypadanie włosów może być trudnym doświadczeniem dla wielu osób. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane genetyką, wiekiem czy innymi czynnikami zewnętrznymi, każdego roku miliony ludzi cierpią z powodu utraty włosów. Na szczęście istnieje pomoc dla tych, którzy chcą ukryć łysinę lub przywrócić włosy na swojej głowie. Przyjrzyjmy się niektórym metodom leczenia dostępnym dla osób borykających się z problemem utraty włosów.

Leczenie w domowym zaciszu

Regularne stosowanie specjalistycznych szamponów i odżywek jest koniecznością dla każdego, kto chce walczyć z wypadaniem włosów. Podczas gdy szampon pomaga pozbyć się brudu i olejków ze skóry głowy, odżywka zapewnia dodatkowe odżywienie, zamykając we włosach naturalną wilgoć i proteiny potrzebne dla silnych, zdrowych włosów. W przypadkach skrajnego wypadania włosów spowodowanego zaburzeniami hormonalnymi lub genetyką, specjalistyczne szampony i odżywki zawierające składniki aktywne, takie jak biotyna, mogą pomóc w stymulacji mieszków włosowych i pobudzić je do odrastania. Dzięki specjalnie zaprojektowanym preparatom na wypadanie włosów, które celują w źródło problemu, możesz pożegnać się z martwieniem się o swoje przerzedzające się włosy. 

Leczenie chirurgiczne 

Dla tych, którzy szukają bardziej trwałych rozwiązań problemów z utratą włosów, leczenie chirurgiczne może być opcją. Dwa popularne zabiegi to operacja zmniejszenia skóry głowy i przeszczep włosów. Operacja zmniejszenia skóry głowy polega na usunięciu części skóry głowy, która łysieje i rozciągnięciu skóry wokół niej w celu ukrycia łysiny. Przeszczep włosów polega na pobraniu włosów z innego miejsca na ciele (lub od dawcy) i przeszczepieniu ich w miejsca, w których utracono własne, naturalne mieszki włosowe. Oba zabiegi niosą ze sobą ryzyko, takie jak infekcje czy blizny, dlatego przed podjęciem decyzji o zabiegu należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie przemyśleć swoją decyzję.  

Zabiegi nieinwazyjne 

Jeśli nie jesteś gotowa na leczenie chirurgiczne, dostępne są również opcje nieinwazyjne, takie jak terapia laserowa lub terapia osoczem. Laseroterapia działa poprzez wykorzystanie energii światła laserowego o niskim natężeniu do stymulowania przepływu krwi w obszarze skóry głowy, natomiast terapia osoczem wykorzystuje zastrzyki ze skoncentrowanych płytek krwi zawierających białka lecznicze, które mogą spowolnić wypadanie włosów i promować nowy wzrost w czasie. Obie metody są stosunkowo bezbolesne, ale mogą wymagać wielu zabiegów w pewnym okresie czasu, aby zobaczyć rezultaty. 

Leczenie wypadania włosów przeszło w ostatnich latach długą drogę i obecnie dostępnych jest więcej opcji, aby pomóc każdemu radzić sobie z tym trudnym doświadczeniem. Począwszy od prostych odżywek, po inwazyjne procedury chirurgiczne w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto zacząć swoje leczenie od metod jak najmniej inwazyjnych. Być może Twój organizm potrzebuje faktycznie niewiele, by przywrócić bujną fryzurę na głowie. Wiele praktycznych metod leczenia, umożliwia odrastanie włosów i przywraca Ci pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Artykuł powstał we współpracy z TopVit.pl.