Sposoby na szybką redukcję masy ciała

Chociaż istnieje nieskończenie wiele diet i „szybkich” sposobów na utratę kilogramów, większość z nich nie posiada żadnych dowodów naukowych. Głodówki i ekstremalne diety przynoszą pierwsze rezultaty bardzo szybko, jednak kończą się one efektem jojo. Diety, które nie są realistyczne do utrzymania przez długi okres czasu nie są warte rozpoczynania. Na szczęście istnieje wiele strategii i zdrowych sposobów na redukcję kilogramów. Oprócz diety i ćwiczeń wiele innych czynników może wpływać na utratę wagi i tłuszczu. Na szczęście istnieje wiele prostych kroków, które możesz podjąć, aby szybko pozbyć się zbędnych kilogramów.

Jak działa odchudzanie?

Zanim przejdziemy do wskazówek, ważne jest, abyś zrozumiał podstawy działania odchudzania. Być może słyszałeś, że musisz codziennie ograniczać węglowodany lub ćwiczyć, aby schudnąć, ale prawda jest taka, że utrata wagi sprowadza się do bilansu pomiędzy spożywanymi kaloriami a spalanymi. Jest to znane również jako ujemny bilans kaloryczny. Przyjmuje się, że jeden kilogram tłuszczu zawiera 7000 kalorii, zatem musisz zjeść o 7000 kalorii mniej, aby stracić 1 kilogram tłuszczu. Stosując dietę o dziennym deficycie 500 kalorii, w ciągu 14 dni stracisz 1 kilogram tłuszczu. Pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje kalorii do prawidłowego funkcjonowania, dlatego nie możesz założyć sobie zbyt wysokiego deficytu. Nie dość, że będzie to niezdrowe to i nierealistyczne do utrzymania. Spożycie zbyt niskiej ilości kalorii, może spowodować utratę mięśni oraz spowolnienie metabolizmu. Twoje ciało będzie wtedy walczyło o oszczędzanie energii, spalanie mniejszej ilości kalorii, oraz będzie Ci dawało sygnały o ciągłym uczuciu głodu. Jeśli chcesz szybko stracić na wadze, musisz stworzyć odpowiedni deficyt, który będzie trwały, spali tłuszcz i jednocześnie utrzyma sprawny metabolizm.

Jak szybko schudnąć?

Istnieje wiele sposobów na szybkie odchudzanie, jednak nie wszystkie z nich są zdrowe i trwałe. Musisz się skupić na realistycznych celach, które będziesz praktykować przez całe swoje życie. 

Ogranicz węglowodany zamiast tłuszczów

Tłuszcze w ciągu wielu lat stanowiły grupę makroskładników cieszących się negatywną sławą. Na szczęście wracają one do łask nie bez powodu. Tłuszcze stanowią kluczowy element zdrowej i zbilansowanej diety i wbrew pozorom, to nie one odpowiadają za tycie. Powiedzenie “tłuszcz, który jesz, to tłuszcz, który nosisz” nie mogło być dalej od prawdy. W rzeczywistości to nadmiar węglowodanów powoduje przybieranie na wadze. Nie dość, że nie jest to wystarczająco sycące źródło pokarmów, to powoduje duże wahania insuliny we krwi, powodując tylko chwilowe uczucie pełności, a po chwili nagłe uczucie głodu. 

Pomyśl o planie żywieniowym, a nie o diecie

Chcąc schudnąć i utrzymać stałą wagę, musisz wybrać zdrowy plan żywieniowy, który jest realistyczny. Zaletą diety niskowęglowodanowej jest to, że uczy Twój organizm lepszych nawyków żywieniowych, do których z czasem się przystosuje. Stałe odrzucenie węgli, zmniejszy Twoje spożycie problematycznych produktów, takich jak chipsy, frytki, pieczywo, słodycze i przetworzona żywność. Nie dość, że są one uzależniające, to w niezrównoważony sposób wpływają na poziom cukru we krwi, przez co masz ochotę jeszcze częściej podjadać. Pamiętaj jednak, że sukces wymaga czasu i przystosowania organizmu. Nie wierz z magiczne diety, które gwarantują świetną sylwetkę w ciągu dwóch tygodni. Jest to zwyczajnie nierealistyczne i nie będziesz w stanie utrzymać takiego sposobu odżywiania przez całe życie. W odchudzaniu chodzi o nastawienie. Musisz na stałe wprowadzić zdrowe nawyki, które będziesz praktykował każdego dnia.

Ruszaj się

Aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów podczas utraty kilogramów. Nie tylko kształtuje Twoją sylwetkę, ale również wpływa na Twoje samopoczucie i chęć do prowadzenia zdrowego stylu życia. Ilość ćwiczeń potrzebnych do utraty wagi zależy od twoich celów. Dla większości ludzi może to oznaczać od 30 do 60 minut umiarkowanych lub intensywnych ćwiczeń prawie każdego dnia. Wybierz aktywność, która sprawia Ci przyjemność, nie zmuszaj się do ćwiczeń, które nie przynoszą ci satysfakcji. Jest tak wiele sposobów na ruch, że każdy znajdzie coś, co jest przyjemne i przynosi efekty.

Rozpocznij trening siłowy

Dodanie nawet umiarkowanego treningu siłowego do ćwiczeń aerobowych pomaga budować beztłuszczową masę mięśniową, co powoduje spalanie większej ilości kalorii przez cały dzień, zarówno w spoczynku, jak i podczas ćwiczeń.

Wprowadź białko do diety

Włączenie do diety większej ilości produktów bogatych w białko to skuteczny sposób na zmniejszenie apetytu i spalanie większej ilości tłuszczu. Dieta wysokobiałkowa może pomóc w zachowaniu masy mięśniowej i sprawnego metabolizmu podczas odchudzania. Dodatkowo zwiększa uczucie pełności, co łączy się z mniejszą podażą kaloryczną. Jeśli masz problem z wprowadzeniem białka, spróbuj koktajli na redukcję masy ciała od Herbalife. Odpowiednio zbilansowane preparaty ułatwiają gubienie kilogramów bez uczucia głodu. Możesz nimi zastąpić jeden lub dwa posiłki w ciągu dnia, mając pewność, że wciąż dostarczasz organizmowi wszelkie kluczowe składniki odżywcze.

Śpij

Spanie poniżej 5–6 godzin na dobę wiąże się ze zwiększoną częstotliwością występowania otyłości i prowadzenia złych nawyków żywieniowych. Deficyt snu zwiększa produkcję insuliny i kortyzolu oraz spowalnia metabolizm, przez co organizm magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej. 

Jedz uważne

Uważne jedzenie to praktyka, w której należy zwracać uwagę na to jak, kiedy, co i gdzie spożywasz. Pozwala to nie tylko cieszyć się pysznym jedzeniem, ale również buduje relacje 

z Twoją świadomością. Techniki uważnego jedzenia obejmują jedzenie powoli, dokonywanie przemyślanych wyborów żywieniowych, jedzenie bez tak zwanych rozpraszaczy, czyli telefonu, lub telewizora.

Pamiętaj, że nie ma natychmiastowych sposobów na redukcję masy ciała. Najlepszym sposobem na osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej wagi jest stosowanie pożywnej, zbilansowanej diety, aktywność fizyczna oraz ogólny zdrowy tryb życia. 

Artykuł powstał we współpracy z mojafigura.pl – dystrybutorem produktów Herbalife wspomagających walkę z nadmiernymi kilogramami.