Właściwości i zastosowania Płynu Lugola

Jod jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, który wspomaga prawidłowy wzrost i rozwój, głównie poprzez wspomaganie tarczycy w produkcji kluczowych hormonów. Bez tych hormonów wiele funkcji fizycznych i poznawczych byłoby zagrożonych. Na szczęście ludzie na całym świecie mają dostęp do form jodu w swojej diecie. Owoce morza, takie jak krewetki, homary i wodorosty zawierają jedne z najwyższych naturalnych stężeń jodu. Ten rodzaj źródła żywności może dostarczyć organizmowi cały potrzebny jod. Dla tych, którzy szukają dodatkowej formy jodu, płyn Lugola lub jodyna mogą dostarczyć tego niezbędnego pierwiastka. Niezależnie od sposobu pozyskiwania jodu, jego obecność w organizmie jest niezbędna do zapewnienia ciągłej równowagi hormonalnej i ogólnego stanu zdrowia.

Co to jest Płyn Lugola?

Płyn Lugola to roztwór wodny jodu i jest od wieków stosowany jako środek antyseptyczny, dezynfekujący i leczniczy w wielu schorzeniach. Od XIX wieku był szeroko stosowany w praktyce klinicznej i nadal jest korzystnym narzędziem w czasach współczesnych. Roztwór jest kombinacją jodu, jodku potasu i wody, zapewniającą kilka skutecznych korzyści medycznych, które są nadal powszechnie uznawane w dzisiejszych czasach. Jego właściwości antyseptyczne i dezynfekujące były wykorzystywane przez specjalistów w dziedzinie medycyny od czasu jego odkrycia, a płyn Lugola pozostaje jednym z najbardziej niezawodnych narzędzi do leczenia różnych schorzeń.

Płyn Lugola a jodyna

Płyn Lugola i jodyna są podobne w tym, że obie są substancjami antyseptycznymi o właściwościach dezynfekujących, ale różnią się nieco pod względem zastosowań i składu. Płyn Lugola jest roztworem jodku potasu i jodu, który został rozpuszczony w wodzie destylowanej. Dzięki temu nadaje się on do stosowania jako środek antyseptyczny w jamie ustnej. Jodyna natomiast składa się ze skrystalizowanego jodu pierwiastkowego rozpuszczonego w alkoholu etylowym, co sprawia, że lepiej nadaje się do stosowania miejscowego, np. do czyszczenia ran skórnych. Jodyny nie stosuje się doustnie. Dlatego, mimo że płyn Lugola i jodyna mają pewne podobne właściwości, ich zastosowania i składy sprawiają, że są to dwa różne produkty, które warto rozważyć przy wyborze odpowiedniego produktu.

Zastosowania Płynu Lugola

Płyn Lugola jest zazwyczaj stosowany w przypadku niedoborów jodu w organizmie, przy czym zwykle wystarcza do tego celu aplikacja naskórkowa. Dodatkowo roztwór wodny jodu jest stosowany w leczeniu zapalenia migdałków i jamy ustnej. Jednakże osoby uczulone lub nadwrażliwe na jod powinny przed zastosowaniem płynu Lugola skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia i może im zostać doradzone inne podejście. 

Płyn Lugola po katastrofie w Czarnobylu

Płyn Lugola, czyli wodny roztwór jodku potasu i jodu, był masowo podawany po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu w kwietniu 1986 roku. Miało to na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju raka tarczycy w wyniku ekspozycji na cząstki radioaktywne, ponieważ badania wykazały, że możliwe jest zmniejszenie nowotworów wywołanych promieniowaniem poprzez spożycie jodu. Skuteczność płynu Lugola polega na jego roli w zwiększaniu efektywności pracy tarczycy. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, które odgrywają kluczową rolę w regulacji metabolizmu we wszystkich tkankach i narządach. Tak więc, poprzez poprawę funkcji naszych tarczyc, płyn Lugola może pomóc chronić nas przed rozwojem nowotworów związanych z promieniowaniem.