Jak działa kwas hialuronowy?

Czy kiedykolwiek słyszałaś o kwasie hialuronowym? Jest to popularny składnik znajdujący się w wielu produktach przeciwstarzeniowych. Ale czym dokładnie jest i jak działa? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o kwasie hialuronowym i dlaczego jest on tak skutecznym składnikiem spowalniającym proces starzenia.

Czym jest kwas hialuronowy? 

Kwas hialuronowy (HA) to naturalnie występująca substancja, która znajduje się w całym organizmie, w tym w skórze. Jego działanie polega na pomaganiu skórze w zatrzymywaniu wilgoci, co może zmniejszać zmarszczki i drobne linie. Ponadto, HA pomaga utrzymać nawilżenie i elastyczność skóry. Wraz z wiekiem nasz organizm produkuje coraz mniej kwasu hialuronowego, dlatego dodanie go do diety oraz pielęgnacji może pomóc zachować młody wygląd skóry. 

Działanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy odgrywa ważną rolę w naturalnych funkcjach naszego organizmu. Jest to naturalnie występująca cząsteczka, którą można znaleźć w stawach i tkance łącznej, pomagająca organizmowi zatrzymać wilgoć, aby nasza skóra była miękka, nawilżona i wyglądała młodo. Główną funkcją HA jest wiązanie cząsteczek wody i utrzymywanie właściwej konsystencji w całym organizmie, ale wykracza ona poza utrzymywanie świeżego wyglądu naszej skóry; posiada również korzyści medyczne. Dzięki możliwości wnikania w głąb skóry, zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego pomagają przenosić inne korzystne składniki przeciwstarzeniowe dalej, co daje mu kluczową rolę w utrzymaniu młodego wyglądu przez dłuższy czas. Stosowany miejscowo na skórę, HA działa jak bariera ochronna przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak promienie UV i zanieczyszczenia. Dodatkowo, pomaga stymulować produkcję kolagenu w skórze, co jest niezbędne do utrzymania gładkiej i jędrnej cery.  Regularne stosowanie produktów zawierających kwas hialuronowy może z czasem pomóc w redukcji zmarszczek. Ponadto, cząsteczka ta działa jako skuteczny smar dla stawów, która może pomóc zmniejszyć dyskomfort spowodowany przez np. zapalenie stawów. Stosowanie HA może potencjalnie poprawić inne dolegliwości, takie jak przewlekły zespół suchego oka i trądzik różowaty. W miarę prowadzenia badań nad kwasem hialuronowym, jego imponująca zdolność do skutecznego pomagania w wielu kwestiach związanych ze starzeniem się sprawia, że jest to bardzo poszukiwana substancja w wielu produktach leczniczych.

Korzyści wynikające z zastosowania kwasu hialuronowego 

Oprócz poprawy wyglądu drobnych linii i zmarszczek, stosowanie produktów z kwasem hialuronowym może również pomóc w przywróceniu nawilżenia odwodnionej lub suchej skórze. Ponieważ HA pobiera wodę do komórek skóry, może to pomóc zrównoważyć suchość skóry, dzięki czemu stanie się ona bardziej miękka, gładsza i będzie miała mniej widocznych oznak starzenia. Jeśli więc szukasz produktu przeciwstarzeniowego, który pozostawi na Twojej twarzy uczucie nawilżenia i odświeżenia, jednocześnie redukując zmarszczki w czasie – zdecydowanie wybierz kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją, która pomaga utrzymać nawilżenie skóry poprzez zatrzymywanie nawilżenia w komórkach. Uzupełniając utracony HA w wyniku starzenia się skóry lub działania czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenia czy promienie UV, możesz zmniejszyć widoczność zmarszczek, przywracając jednocześnie nawilżenie odwodnionej skórze, dzięki czemu z czasem stanie się ona bardziej miękka. Dzięki swojej potężnej zdolności do ochrony przed stresem środowiskowym i jednoczesnym zwiększeniu produkcji kolagenu – nie ma wątpliwości, dlaczego kwas hialuronowy stał się tak popularnym składnikiem promującym piękny wygląd skóry. Jeśli chcesz zminimalizować oznaki starzenia, nie rezygnując z nawilżenia, postaw na kwas hialuronowy w swojej codziennej pielęgnacji.

Artykuł powstał we współpracy z PiękneCiało.pl.