Jak rozmawiać z dzieckiem o wszawicy?

Gdy dzieci dorastają i zaczynają rozumieć coraz więcej, przychodzi czas, kiedy będziesz się zastanawiać, o czym rozmawiać z dziećmi lub jak rozmawiać z dziećmi odnośnie nieprzyjemnych dolegliwości, chorób, czy innych defektów, które mogą występować u Twojego dziecka, lub u dziecka z jego bliskiego otoczenia. To może wydawać się trudne, lecz dzieci mają więcej empatii i zrozumienia, niż Ci się wydaje, jeśli tylko wszystko im wyjaśnisz. Ważne jest, aby przeprowadzić szczerą rozmowę z dzieckiem, tłumacząc mu wszystko po kolei. Najważniejsze jest zachowanie spokoju. Ważne jest również, aby unikać słów, które mogą sprawić, że dziecko poczuje się zawstydzone lub zakłopotane. Pamiętaj, że celem jest pomóc dziecku poczuć się poinformowanym i wzmocnionym, a nie przestraszonym czy zawstydzonym. Przy odrobinie cierpliwości i zrozumienia, Twoje dziecko będzie poruszać się po trudnym temacie z łatwością i otwartością.

Czym jest wszawica?

Wszy to bardzo, bardzo małe owady. W rzeczywistości są tak małe, że ledwo je widać. Każda wesz ma wielkość ziarna sezamu. Aby przetrwać, wszy muszą znajdować się blisko skóry, gdyż ciepło skóry jest dla nich idealnym miejscem do życia. Wszy zjadają niewielkie ilości krwi (znacznie mniej niż komary) w celu odżywienia. Kiedy wszy zaczynają żyć we włosach, zaczynają również składać jaja lub gnidy. Wszy mogą przetrwać do 30 dni na głowie człowieka i mogą składać osiem jaj dziennie. Wszy przyczepiają swoje gnidy do kawałków włosów, blisko skóry głowy. Jeśli widzisz małą, owalną plamę na kosmyku włosów, prawdopodobnie jest to gnida. Jeśli te małe jajka są żółte lub brązowe, wszy jeszcze się nie wykluły. Jeśli jaja są białe lub przezroczyste, wykluły się wszy.

Wszawica w szkole co robić?

Zastanawiasz się jak rozmawiać z synem lub córką o bardzo powszechnej dolegliwości u dzieci – wszawicy? Kiedy Twoje dziecko zostaje odesłane do domu ze szkoły, ponieważ ma wszy, pierwszą rzeczą, którą powinieneś powiedzieć, jest: „Nie zrobiłeś nic złego”. Powinieneś to również powiedzieć do siebie. Jeśli twoje dziecko wraca do domu ze szkoły i mówi, że inne dziecko w szkole ma wszy, powinieneś powiedzieć to samo. Ani dziecko, ani jego rodzice nie zrobili nic złego. 

Mit, że wszy powstają z powodu złej higieny lub kiepskich warunków życia, został z biegiem lat obalony, ale piętno, które się z nim wiąże, wciąż żyje. Dzieci dostają wszy poprzez kontakt z innymi dziećmi. Jednak można temu zapobiec, na przykład długie włosy utrzymując związane, zniechęcając dziecko do dzielenia się czapkami, szczotkami do włosów i wszystkim innym co dotyka włosów. Jeśli jednak dziecko już ma wszy, samo mycie głowy ich nie usunie.

Niestety „nie zrobiłeś nic złego” może nie być komunikatem, który Twoje dziecko otrzymało już w szkole lub przedszkolu. Nauczyciele i inne dzieci mogły zareagować strachem lub niepokojem, co dziecko może zinterpretować jako winę lub osąd. Powiedz wtedy dziecku, że „łapanie” wszy jest jak przeziębienie. Dostajesz je od kogoś innego, kto dostał od kogoś wcześniej. Możesz też powiedzieć dziecku, że wszy głowowe nie są groźne i jak przeziębienie odejdą przy odpowiednim leczeniu. Podczas leczenia musisz uważać, aby nie rozprzestrzenił się na innych. Przypominaj dziecku porady dotyczące czapek i szczotek.

Wiedz, że nie jesteście sami. Co roku odnotowuje się miliony przypadków wszawicy. Na szczęście z roku na rok leczenie ich jest łatwiejsze, szybsze i skuteczniejsze.

Aby nie dostać wszawicy, przypominaj dziecku, aby nie dzieliło się przedmiotami i akcesoriami dotykającymi głowę, takimi jak: w

  • czapki
  • opaski na głowę
  • wstążki i gumki do włosów
  • słuchawki
  • szczotki i grzebienie
  • a nawet: kurtki, swetry, poduszki i pluszaki.

Czy dziecko z wszawicą może chodzić do szkoły – wszawica w szkole informacja dla rodziców

Tak, dziecko z wszami może normalnie uczęszczać na zajęcia do szkoły. Musi jednak zachowywać szczególną ostrożność i higienę, by nie przekazać tej dolegliwości innym dzieciom. Pamiętaj, że nie musisz już tygodniami leczyć wszawicy. Mamy Z Głowy usuwają wszy zawodowo, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Pielęgniarki pracujące w salonach i na wizytach domowych oferują skuteczne preparaty i narzędzia do zwalczania wszawicy.