Legalizacja marihuany w Niemczech

Niemcy mają szansę stać się największym na świecie legalnym rynkiem konopi. Niemiecki rząd rozpoczął kilkutygodniowe obrady ekspertów na temat liberalizacji rekreacyjnego używania konopi indyjskich. Pierwsza z pięciu rund obrad ekspertów w sprawie liberalizacji przepisów dotyczących konopi w Berlinie, to pierwszy krok w niemieckim planie legalizacji rekreacyjnego używania tej rośliny. Legalizacja i regulacja rynku konopi jest jedną z postępowych reform obiecanych przez rząd. Złagodzenie ograniczeń dotyczących konopi rekreacyjnej, ma jednocześnie szczególnie chronić dzieci i młodzież przed ryzykiem, tworząc politykę dotyczącą konopi. Minister zdrowia postanowił, aby w drugiej połowie roku przedstawić parlamentowi niemieckiemu, nowy zestaw ustaw dotyczących konopi. Podczas gdy Niemcy zalegalizowały medyczną marihuanę w 2016 roku, wiele pytań wciąż wymaga odpowiedzi, zanim pierwszy joint będzie mógł zostać legalnie sprzedany do konsumpcji rekreacyjnej.

Kto będzie mógł sprzedawać marihuanę?

Obecnie w Niemczech tylko apteki mogą sprzedawać medyczną marihuanę — i według nich nie powinno się to zmieniać w przypadku marihuany rekreacyjnej. Uważa się, że przy różnych kanałach dystrybucji trudno będzie ustalić jednolite, wysokie standardy produktów konopnych. Są wobec tego przeciwne zdania, mówiące, że konopie powinny być rozprowadzane w licencjonowanych sklepach. Ale to, co kwalifikuje się jako sklep licencjonowany, nie zostało jeszcze zdefiniowane. Przeszkolenie personelu może być co najmniej warunkiem wstępnym do uzyskania licencji na sprzedaż. Umożliwiłoby to sprzedawcom dostarczanie klientom informacji o potencjalnych szkodliwości leku i rozpoznawanie osób, które mogą być uzależnione. W tej chwili tylko słabsze produkty, takie jak oleje CBD, mogą być sprzedawane poza aptekami. Hodowcy z pewnością będą naciskać na wejście na rynek detaliczny, który według badań wzrośnie z 20 ton marihuany medycznej do 400 ton marihuany medycznej i rekreacyjnej rocznie.

Kto będzie mógł kupić konopie?

Konopie indyjskie nie są przeznaczone dla dzieci i nastolatków. Tylko dorośli będą mieli dostęp do sklepów z konopiami. Będą wyznaczone minimalne odległości od szkół i ośrodków młodzieżowych, gdzie będą mogły być sprzedawane. Federalne Stowarzyszenie Farmaceutów w Niemczech domaga się odpowiednich przepisów w celu ograniczenia spożycia marihuany przez młodzież. Niemieckie Stowarzyszenie Medyczne uważa, że z medycznego punktu widzenia ograniczenie wieku do co najmniej 21 lat jest jedynym sensownym wyjściem.

Kiedy legalizacja marihuany w Niemczech?

Marihuana jest legalna od 2016 w kontekście medycznym w Niemczech, ale przejście do pełnej legalizacji oznacza znaczącą zmianę przepisów. Legalizacja marihuany Niemcy kiedy? Nie ma jeszcze wyznaczonej dokładnej daty, kiedy marihuana będzie dostępna do rekreacyjnego użytku. W styczniu minister sprawiedliwości powiedział, że zmiany w ustawie o środkach odurzających muszą zostać przeprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia. Niemiecki komisarz ds. środków odurzających, prowadzi serię rozmów z ponad 200 interesariuszami, w tym lekarzami uzależnień, stowarzyszeniami konopnymi i międzynarodowymi ekspertami. Chodzi o zebranie wiedzy i doświadczenia, ale także o bardzo otwarte odnoszenie się do zagrożeń. Ta część procesu, która pomoże rządowi rozwiązać kwestie takie jak regulacje i łańcuchy dostaw, powinna zakończyć się do jesieni. Minister zdrowia mówi, że projekt ustawy zostanie przedstawiony w drugiej połowie roku.
Artykuł powstał we współpracy z Holenderski Skun producent feminizowanych nasion marihuany i produktów CBD.