Kask na rower — czy faktycznie chroni przed upadkami?

Przez to, że w Polsce jazda w kasku rowerowym nie jest obowiązkowa, wiele osób uważa go za zbędny gadżet. Niechęć do jazdy w kasku rowerowym często spowodowana jest tym, że są one uznawane za mało wygodne i nieestetyczne. Na co dzień widzimy ludzi na rowerach bez ochrony głowy, co nie jest bezpieczne i odpowiedzialne. W tym artykule dowiesz się dlaczego rowerzysta rzeczywiście powinien nosić kask oraz odpowiemy na podstawowe pytanie – czy faktycznie stanowi on dobrą ochronę głowy podczas wypadków czy raczej jest zbędny.

Kask rowerowy zmniejsza ryzyko urazu głowy

To powinien być argument, który przemówi do Ciebie najsilniej. Jeśli nawet będziesz ofiarą wypadku, kask ochroni Cię przed poważnymi urazami głowy. Ich przeciwnicy podnoszą argument mówiący, że kaski nie stanowią wcale dobrej ochrony w zderzeniu z szybko poruszającym się samochodem.
Zapominają jednak, że zdarzają się również wypadki z wolno jadącymi pojazdami. Poza tym kask jest niezbędny, jeśli rowerzystą jest dziecko. Przy upadku i uderzeniu o chodnik, znacznie zminimalizuje jego konsekwencje. Być może dzięki temu Twoja pociecha nie zniechęci się łatwo i chętnie będzie korzystała ze swojego jednośladu.

dziewczynka w kasku jedzie na rowerze

Ochrona przed słońcem i deszczem

Przeciwnicy noszenia kasków mają swoje błędne założenia. Jednym z nich ma być fakt, że taka ochrona głowy jest niewygodna. Zwłaszcza podczas gorących dni. Czy w kasku jest gorąco? Wręcz przeciwnie – są one przewiewne. Przy tym nie potrzebujesz dodatkowej ochrony głowy przed słońcem, dzięki czemu nie musisz obawiać się przegrzania ani udaru. Nie będzie Ci też straszny niespodziewany deszcz — kask świetnie ochroni przez nieprzyjemnymi kroplami. Pamiętaj, że dobry kask nie będzie utrudniał jazdy rowerzyście.

Rowerzysta w kasku czuje się bezpieczniej

Dzięki jeździe w kasku rowerowym poprawia się Twój komfort jazdy. Czujesz się bezpieczniej na drodze, bo wiesz, że masz dodatkową ochronę. Podróż jest dla Ciebie jeszcze przyjemniejsza, zwłaszcza jeśli wybierasz długie trasy. Poczucie bezpieczeństwa jest ważne szczególnie w trudniejszych warunkach — są nimi na przykład górskie szlaki.
Nie możesz czuć się komfortowo, jeśli poruszasz się tam rowerem bez stosownej ochrony głowy. W takich warunkach nie jest trudno o wypadek, zwłaszcza jeśli nie jesteś doświadczony w poruszaniu się na górskich trasach.

Kask wcale nie kosztuje majątku

Co prawda kaski w niskiej cenie nie jest trudno znaleźć. Ale jak to bywa w przypadku sprzętu, który ma nam gwarantować bezpieczeństwo, nie warto wybierać najtańszej opcji. Dobry kask wcale nie kosztuje majątku, a będzie służył przez lata. Zapewni też należytą ochronę i komfort jazdy. Pamiętaj, że przy wyborze kasku rowerowego ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Wystarczy zmierzyć obwód głowy i zapoznać się z tabelką od producenta.

Jaki kask wybrać?

Dodatkowym atutem wielu kasków są odblaskowe elementy, które się na nich znajdują. Dzięki nim jesteś bardziej widoczny na drodze, co pozwala uniknąć wypadków. Jeśli używasz kasku, możesz też skorzystać z przydatnych dodatków do niego — daszek, który łatwo da się wpiąć i wypiąć, będzie dodatkową ochroną przed słońcem. Możesz też zamontować kamerkę sportową — to ciekawe rozwiązanie pozwoli Ci nagrywać swoje trasy rowerowe i wszystko, na co spojrzysz po drodze.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem rowerowym torpedo24.pl.