Nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona

Tradycyjnie stosowany jako środek antyseptyczny na drobne skaleczenia lub zadrapania. Woda utleniona na rany nie znajduje już zastosowania w medycynie, gdyż niszczy zdrowe komórki w procesie odkażania, wydłuża proces gojenia ran i podrażnia skórę. Nie oznacza jednak, że nadtlenek wodoru nie jest potrzebny. Jego właściwości dezynfekujące sprawiają, że jest przydatny w wielu sytuacjach. Woda utleniona do dezynfekcji powierzchni nieożywionych doskonale przeciwdziała wielu bakteriom, wirusom, grzybom, zarodnikom i drożdżom. 

Czy woda utleniona odkaża?

Nadtlenek wodoru działa jak środek dezynfekujący, niszcząc podstawowe składniki komórek rozrodczych i może dezaktywować szeroką gamę mikroorganizmów, w tym bakterie, wirusy, grzyby i zarodniki. Dezynfekcja nadtlenkiem wodoru jest znacznie skuteczniejsza niż większość domowych środków czyszczących.  Woda utleniona jest dobrym rozwiązaniem do stosowania na powierzchniach nieożywionych, takich jak metal, szkło i plastik.

Woda utleniona dezynfekcja — jak używać?

Typowe 3% stężenie nadtlenku wodoru, które można znaleźć w sklepach, może być używane jako skuteczny środek dezynfekujący. Przed dezynfekcją zaleca się umycie powierzchni mydłem z wodą, później wystarczy spryskać lub polać powierzchnię woda utlenioną i poczekać osiem minut. Po tym czasie można wytrzeć powierzchnię gąbką lub ręczniczkiem. Używając 3% nadtlenku wodoru, warto zachować ostrożność w przypadku niektórych powierzchni – takich jak blaty wykonane z marmuru czy granitu – ponieważ jego lekka kwasowość może z czasem zepsuć wykończenie tych powierzchni. Może również powodować przebarwienia, więc warto przetestować go na małej powierzchni przed użyciem na większym obszarze.

Kiedy woda utleniona się pieni?

Nadtlenek wodoru jest powszechnie znany jako niezwykle bezpieczny i skuteczny środek dezynfekujący, który można stosować w całym domu. Bardzo powszechnym zjawiskiem jest powstanie piany na powierzchniach spleśniałych lub obciążonych zarazkami, które są polane wodą utlenioną.

Czym dokładnie jest ta piana i co ją powoduje?

Nadtlenek wodoru jest podobny do wody, ale ma bardzo niestabilną cząsteczkę tlenu. Pęcherzyki nadtlenku w kontakcie z wieloma żywymi organizmami są spowodowane obecnością enzymu zwanego katalazą. Niemal każda żywa tkanka zawiera katalazę, a enzym ten jest również dostępny w komórkach roślinnych. Enzym ten działa jak katalizator, który

przyspiesza rozkład nadtlenku wodoru do wody i uwalnia tę dodatkową niestabilną cząsteczkę tlenu w postaci gazu. Bąbelki i piana, które widzisz, to czysty tlen uwalniany z tego procesu.

Nadtlenek wodoru dezynfekcja — zastosowanie

Woda utleniona odkażanie i jej właściwości dezynfekujące znajduje zastosowanie w wielu obszarach. Nadtlenkiem wodoru najlepiej czyścić obszary intensywnego dotyki, czyli klamki drzwi, włączniki światła, piloty do telewizorów, uchwyty szuflad i inne powierzchnie, z którymi cała rodzina ma regularny kontakt. 

Kuchnia

 • Od czasu do czasu warto zdezynfekować drewniane i plastikowe deski do krojenia, aby zabić bakterie pozostałe z żywności, mocząc je przez 10 minut. 
 • Gumowe uszczelki i szczeliny w zmywarce, które są doskonałym miejscem dla drobnoustrojów, wystarczy przetrzeć woda utlenioną. 
 • Aby pozbyć się pestycydów i bakterii z owoców i warzyw należy namoczyć je w zlewie z zimną wodą z dodatkiem ¼ szklanki nadtlenku wodoru przez 10 minut, a następnie dobrze spłukać przed jedzeniem.
 • Gąbki do mycia naczyń oprócz regularnej wymiany powinny być od czasu do czasu namaczane w równej proporcji wody z wodą utlenioną.
 • Nadtlenek wodoru doskonale sprawdza się przy czyszczeniu lodówki.
 • Kosze na śmieci przed dezynfekcją warto umyć woda z mydłem, a później spryskać sprayem składającym się z równych części wody i wody utlenionej.

Łazienka

 • Wannę, prysznic lub zlew należy spryskać równą proporcją wodu do wody utlenionej i pozostawić na 30 minut do dezynfekcji, a następnie spłukać. 
 • Pół szklanki wody utlenionej, pozostawionej na 20 minut pomoże wybielić i zdezynfekować muszlę klozetową. Szczotkę do toalety wystarczy połać wodą utlenioną i odstawić na miejsce. 
 • Szczoteczkę do zębów lub termometr należy namoczyć kilka minut w równej proporcji wody do wody utlenionej, a następnie dobrze spłukać i wysuszyć. 
 • Uporczywe plamy można usunąć poprzez wcieranie lub moczenie w roztworze wody utlenionej z wodą. Najpierw jednak warto upewnić się, że materiał ma trwały kolor i nadtlenek wodoru go nie zniszczy. Jest bardzo skuteczny w przypadku uporczywych plam, takich jak wino, soki, czekolada, trwa, pot czy krew. 
 • Woda utleniona usuwa stęchły zapach z ręczników. Dodanie do pralki filiżanki wody utlenionej, a następnie dokładne upranie upora się z przykrymi zapachami. 
 • Nadtlenek wodoru to doskonały wybielacz do rozjaśnienia białego prania. 

Pielęgnacja

 • Narzędzia do pielęgnacji urody i manicure powinny być bardzo często dezynfekowane. Zalotki, pęseta, pilniczki mają kontakt z brudem i bakteriami. Wystarczy tylko zanurzyć je na kilka minut w wodzie utlenionej i dokładnie wysuszyć. 
 • Woda utleniona skutecznie wybiela przebarwione paznokcie. Pastę z ⅓  wody utlenionej i ⅔ sody oczyszczonej wystarczy rozprowadzić na i pod paznokciami i pozostawić na 3 minuty. Po tym czasie obficie spłukać.
 • Nieprzyjemny zapach stóp jest spowodowany bakteriami. Połączenie ¼ nadtlenku wodoru z ¾ ciepłej wody to doskonała proporcja do namaczania stóp. Ten zabieg pomaga chronić przed rozprzestrzenianiem się grzybicy, zmiękcza stopy, dzięki temu są ładne i pachnące. 
 • Osuszacze i nawilżacze powietrza są idealnymi pożywkami dla pleśni ze względu na wilgoć i ciepło, które gromadzą lub wytwarzają. By utrzymać je w czystości, warto przepuścić przez nie co miesiąc roztwór połowy wody i połowy nadtlenku wodoru. 

Ogród

 • Spraw, by Twój ogród rósł. Dodatkowa cząsteczka tlenu w nadtlenku wodoru zwiększa zdolność rośliny do wchłaniania składników odżywczych z gleby. Należy zmieszać jedną część 3% nadtlenku wodoru z czterema częściami wody o temperaturze pokojowej. Mieszanka doskonale sprawdza się jako nawóz roślin zewnętrznych jak i wewnętrznych. 
 • Owady, grzyby i choroby roślin łatwo przenoszą z rośliny na roślinę. Po każdym użyciu należy dezynfekować wodą utlenioną narzędzia ogrodowe, takie jak sekatory i pojemniki, by zapobiec przenoszeniu się chorób roślin.