Apteczki przemysłowe — co powinno się w nich znaleźć?

Apteczka pierwszej pomocy – co to jest i co powinna zawierać?

Co to jest przemysłowa apteczka pierwszej pomocy i co powinna zawierać? Apteczki przemysłowe zostały zaprojektowane, aby pomóc pracownikom w fabrykach i innych zakładach przemysłowych w radzeniu sobie z urazami i nagłymi przypadkami medycznymi. Zawartość tych apteczek może się różnić w zależności od rodzaju miejsca pracy. Ważne jest, aby upewnić się, że w miejscu pracy znajduje się apteczka pierwszej pomocy, tak aby pracownicy mogli szybko i skutecznie reagować na wszelkie nagłe przypadki medyczne.

Apteczka przemysłowa — co się w niej znajduje?

Przemysłowe apteczki pierwszej pomocy zostały zaprojektowane tak, by zapewnić pracownikom podstawowe narzędzia i środki, których potrzebują, by leczyć drobne urazy i zapobiegać pogorszeniu się stanu zdrowia. Tego typu apteczki można podzielić na dwie główne kategorie, w zależności od poziomu ochrony, jaki zapewniają.  Z jednej strony są podstawowe apteczki pierwszej pomocy, które zazwyczaj zawierają jeden lub dwa bandaże, małą miarkę do taśmy klejącej, chusteczkę z alkoholem i parę lateksowych rękawiczek. Z kolei, zaawansowane apteczki przemysłowe mogą zawierać szerszy zakres narzędzi i materiałów, w tym gaziki, sprzęt chirurgiczny, taki jak nożyczki i kleszcze, a nawet suplementy diety, takie jak batony energetyczne i napoje elektrolitowe. Apteczki przemysłowe mogą też posiadać opcję zawieszenia na ścianie, lub być w formie przenośnej, które można transportować w różne miejsca w firmie. Każda apteczka przemysłowa posiada na opakowaniu numery telefonów alarmowych, pod które można zadzwonić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ostatecznie wybór między podstawową, a zaawansowaną apteczką przemysłową zależy od takich czynników, jak rodzaj wykonywanej pracy i poziom ryzyka w miejscu pracy.

apteczka

Jak korzystać z apteczki przemysłowej?

Może być wiele różnych powodów, dla których ktoś może potrzebować apteczki przemysłowej. Być może pracujesz w niebezpiecznym lub bardzo aktywnym środowisku, takim jak fabryka czy plac budowy, a urazy są tam na porządku dziennym. W tego typu miejscach ważne jest, by być przygotowanym na wszystko, mając dostęp do wszystkich niezbędnych środków w dobrze zorganizowanej apteczce. Używając apteczki przemysłowej, należy zawsze postępować zgodnie z kilkoma zasadami. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że wszystkie miejsca, w których doszło do urazu, są dokładnie oczyszczone i odkażone. Ważne jest, by nie zaniedbać tego kroku, ponieważ dokładne odkażenie rany jest niezbędne do jej prawidłowego gojenia się, a także zmniejszy ryzyko infekcji spowodowanej brudem lub zanieczyszczeniami. Po odpowiednim oczyszczeniu uszkodzonych miejsc możesz przejść do opatrywania ran i innych urazów, używając odpowiednich środków z apteczki pierwszej pomocy. Pamiętaj, aby że w razie większego urazu, lub niepokojącego zachowania osoby poszkodowanej zadzwonić na jeden z numerów alarmowych. 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem bhpfast.pl zajmującym się sprzedażą apteczek przemysłowych.