Ugryzienie wszy — jak wygląda?

Wszy głowowe to małe, pasożytnicze stworzenia, które można znaleźć na skórze głowy osób w każdym wieku. Choć nie są niebezpieczne i nie przenoszą żadnych chorób, mogą być uciążliwe i stosunkowo trudno się ich pozbyć. Jeśli podejrzewasz, że któryś z domowników ma wszy na głowie, ważne jest, aby jak najszybciej podjąć działania mające na celu pozbycie się wszawicy. W tym artykule przybliżymy, jak wyglądają ugryzienia wszy i jak sobie z nimi radzić. 

Czy wszy gryzą? 

Wszy to nieduże, płaskie owady żywiące się krwią. Ich kolor różni się w zależności od tego czy są obecnie najedzone, czy nie. Najedzone wszy mają kolor brązowy, a pozostałe beżowy. Skoro wszy żywią się krwią swoich żywicieli, oznacza to, że muszą wgryźć się w skórę, aby móc się posilić. Najczęstszym miejscem pasożytowania wszy jest okolica karku oraz za uszami, ponieważ jest tam ciepło i mają swobodny dostęp do pożywienia. Pierwszą oznaką tego, że na głowie pojawiły się wszy, może być świąd skóry i drapanie się właśnie w tej okolicy. Ugryzienia wszy same w sobie nie są mocno odczuwalne, jednak podczas wbijania aparatu gębowego w skórę żywiciela, wpuszcza ona również toksynę, która powoduje silne swędzenie. Uczucie swędzenia jest na tyle uciążliwe, że bardzo trudno się powstrzymać się przed drapaniem, szczególnie w przypadku dzieci. 

Jak wygląda ugryzienie wszy?

Ugryzienia przez wszy wyglądają stosunkowo niepozornie. Są to małe czerwone miejsca, które mogą być lekko uniesione i przypominać guzek. W wyniku swędzenia bardzo często dochodzi jednak do rozdrapania rany, co może sprzyjać powstawaniu strupów, a nawet wtórnych zakażeń bakteryjnych. Choć nie jest to zbyt częste, warto zwracać uwagę, aby nie drapać zbyt mocno skóry głowy, ponieważ zakażenia bakteryjne są trudniejsze do wyleczenia i powodują jeszcze większy dyskomfort niż wszawica ze względu na pojawienie się stanu zapalnego na skórze głowy. Jeśli wszawica trwa dłuższy czas, można również zaobserwować miejscowe łysienie, które jest wynikiem pocierania skóry głowy w jednym miejscu. Warto więc zwracać uwagę na drapanie się przez dziecko oraz podjąć interwencję na wczesnym etapie wszawicy, zanim problem rozprzestrzeni się na całą skórę głowy i ugryzienia wszy będą pociągać za sobą większe konsekwencje. 

Czy wszy gryzą po ciele? 

Najczęściej występującym rodzajem wszawicy jest wszawica głowowa, jednak istnieje również wszawica odzieżowa i łonowa, w której wszy znajdują się w innych miejscach ciała niż skóra głowy. Za różne rodzaje wszawicy odpowiadają inne gatunki wszy, dlatego nie trzeba się obawiać, że wszy, które znajdują się na głowie, przejdą na inne części ciała. Ugryzienie wszy odzieżowej i łonowej, wygląda bardzo podobnie jak ugryzienie wszy głowowej. 

Ugryzienia wszy – jak sobie z nimi radzić?

Przede wszystkim pierwszym krokiem po zauważeniu objawów wszawicy jest jej dokładne potwierdzenie. Obecność jaj, czyli gnid, u nasady włosów oraz dorosłych osobników jest wystarczającym potwierdzeniem, że mamy do czynienia z wszawicą. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wszy, a tym samym pojawianiu się nowych ugryzień, należy zastosować szybkie leczenie specjalnymi silikonowymi preparatami. Preparaty silikonowe do zwalczania wszy są dostępne w aptece bez recepty i skutecznie usuwają one dorosłe osobniki. Aby pozbyć się gnid, należy rozczesywać włosy specjalnym grzebieniem, który pozwoli usunąć również dorosłe osobniki. Ugryzienia wszy potrafią być naprawdę uciążliwe, jednak szybka i profesjonalna interwencja może szybko zlikwidować problem wszawicy.