Kiedy udać się do ginekologa?

Jak wiadomo, kobieta powinna poddać się badaniu ginekologicznemu oraz cytologii raz w roku. Pozwala to na wykrycie wszelkich zmian i nieprawidłowości we wczesnym etapie ewentualnej choroby, a także kontrolować stan zdrowia narządów rodnych. Stałe nadzorowanie stanu zdrowia pozwala także zachować spokój, kiedy nagle okaże się, że kobieta jest w ciąży. 

Typowy proces potwierdzenia ciąży

Kiedy mija regularny dzień cyklu, w którym kobieta doświadcza miesiączki, a odbyła stosunek płciowy bez zabezpieczenia w ostatnich tygodniach, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest w ciąży. Zanim jednak uda się do lekarza warto, aby zastanowiła się, czy w ubiegłych dniach nie przeszła silnego stresu, choroby, albo nie przyjmowała silnych leków i antybiotyków. Jeśli tak, możliwe, że te czynniki mogą opóźnić nadejście menstruacji. W takich przypadkach bardzo pomocne są domowe testy ciążowe, które można zakupić w aptece. Jest wiele rodzajów tego typu testów: paskowe, płytkowe i strumieniowe. Ich skuteczność jest bardzo wysoka i są bardzo proste w użyciu, dzięki czemu może to być pierwszy poważny krok do potwierdzenia ciąży. Bazują one na stężeniu gonadotropiny kosmówkowej w moczu ciężarnej kobiety, a jej ilość wystarczająca do wykrycia przez domowy test osiągana jest przez kobietę już w 8-10 po zbliżeniu. Jednak, w większości przypadków nie jest to najlepszy moment na umawianie wizyty ginekologicznej.

Podejrzenie ciąży — najlepszy czas na wizytę u ginekologa

Kiedy badania wykonywane regularnie wychodziły prawidłowo, a cytologia i ogólne samopoczucie kobiety również jest w normie, wtedy warto przeliczyć ilość dni lub tygodni od możliwego zapłodnienia. Jeśli minęło minimum 4 tygodnie, jest możliwe, że na badaniu USG ginekolog wykryje pęcherzyk ciążowy. 6-7 tydzień to idealny moment na pierwszą wizytę, gdyż to właśnie wtedy najbardziej prawdopodobne jest, że dostrzeże się zagnieżdżony zarodek z bijącym sercem. Poza badaniem USG lekarz wykona badanie palpacyjne — określi długość i stan szyjki macicy, jeśli jest długa 3-5 cm) twarda i zamknięta to kolejny znak, że organizm kobiety dba jak może o rozwijające się w nim życie. Poza tym pochwa kobiety ciężarnej jest rozpulchniona przez wyższe stężenie progesteronu w jej organizmie, co również jest widoczne dla ginekologa podczas badania transwaginalnego. 
Nie wolno zapomnieć jednak o sytuacjach, kiedy kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe, częste infekcje i choroby miejsc intymnych lub przebyła wcześniej problematyczne ciąże, lub poronienia. W takim wypadku najlepiej udać się do ginekologa tak szybko jak to możliwe. Podejrzenie ciąży u kobiet z przebytą historią chorobową, jest wyjątkowo ważne we wczesnym jej etapie, bowiem istnieje mnóstwo czynników, które mogą zakłócić początkowy etap rozwoju zarodka. Ginekolog najprawdopodobniej zleci serię badań takich jak test z krwi na hormon beta hCG — który określi dokładną ilość hormonu i jego przyrost we krwi. Ginekolog będzie w stanie porównać jego ilość z tygodniem ciąży, co może wykryć pierwsze ewentualne nieprawidłowości. Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem ginekologicznym z pracownią cytologiczną wojciechswidrak.pl.