Bruksizm – czym jest i jak go leczyć?

Każdy doskonale wie, jak ważne jest posiadanie zdrowych i mocnych zębów. Nie tylko przydają się one w codziennym życiu, lecz przede wszystkim mają kolosalne znaczenie dla wyglądu i estetyki twarzy. Jak się jednak okazuje, utrzymanie ich w odpowiednim stanie może być znacznie trudniejsze, niż się wielu osobom wydaje. Oprócz bowiem tak podstawowych rzeczy, jak ich właściwe czyszczenie, wiedzieć trzeba o tym, że dotknąć nas mogą również liczne dolegliwości związane z zębami. Jednym z najpoważniejszych problemów, z którym muszą się zmagać ludzie, jest bruksizm. Czym jest, a także jak się powinno go leczyć?

Czym jest bruksizm?

Technicznie rzecz biorąc, bruksizm to nieświadoma praca mięśni odpowiedzialnych za żucie. Wielu osobom nic to zupełnie nie powie, dlatego też lepiej stosować bardziej opisowe wyjaśnienie. Chodzi tu konkretnie o to, że człowiek dotknięty bruksizmem w sposób zupełnie nieświadomy zaciska, a także zgrzyta zębami. Jak można się domyślić, ma to niezwykle poważne konsekwencje, ponieważ takie ciągłe poruszanie mięśniami żuchwy doprowadza do stopniowej degradacji zębów, a także ogromnych kłopotów ze stanem stawów skroniowo-żuchwowych. Mało tego, może powodować nawet poważne problem z plecami.

Jakie są powody bruksizmu?

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak poradzić sobie z tą przypadłością i jak przeprowadzić skuteczne jej leczenie, najpierw musi się nieco dowiedzieć o powodach jej powstawania. Jakie są zatem powody pojawiania się u ludzi bruksizmu?

Jak się okazuje, współczesna medycyna nie ma na to odpowiedzi. Zwyczajnie nie wiemy, co jest powodem powstawania tej przypadłości. Prawdopodobnie może za to odpowiadać wada zgryzu, czy też zbyt wysokie wypełnienie zębów. Oprócz tego wymienia się kilka czynników ryzyka powstawania takiej przypadłości. Mowa tu jest o nadmiernym stresie, czy też zmianach w działaniu układu nerwowego.

Jakie mogą być efekty nieleczonego bruksizmu?

Na sam koniec warto się jeszcze zainteresować tym, jakie mogą być efekty nieleczonego bruksimu. Czy jest się w ogóle czego obawiać? A może potencjalne konsekwencje są na tyle małe, że nie warto sobie zaprzątać głowy leczeniem?

Jak się okazuje, jest to bardzo poważny problem, ponieważ może doprowadzić nawet do zaawansowanego starcia i spękania zębów, a także wzrostu ich ruchomości, rozchwiania i wypadania. Wiązać się z tym oczywiście będą liczne choroby i zmiany strukturalne szczęki.

Jak powinno wyglądać leczenie bruksizmu?

Jak zatem widać po powyższym opisie, bruksizm to naprawdę poważna przypadłość, której nie można ignorować. Jak się ją powinno jednak leczyć?

Podstawą w tym wypadku jest oczywiście wizyta u stomatologa, który dokona odpowiednich poprawek uzębienia, poprzez jego np. wyrównanie. Nie obędzie się jednak oprócz tego od wizyt u psychologa, który poprzez zastosowanie odpowiedniej terapii, w tym również farmakologicznej, postara się zniwelować problem od strony psychologicznej np. zbyt silnego stresu. 

Oprócz tego bardzo często do leczenia tej przypadłości stosuje się botoks, który wstrzykiwany w żwacze, może przyczynić się do ich częściowego osłabienia, co zniweluje mimowolny odruch związany z bruksizmem.

Artykuł powstał we współpracy klinikasatis.pl