Pierwsza wizyta u ginekologa

Na co dzień zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest nasze zdrowie i z uwagą o nie dbamy. Stosujemy zdrową dietę, zażywamy suplementy diety lub wykonujemy ćwiczenia fizyczne. Niektórzy z nas idą o krok dalej i wykonują regularne badania profilaktyczne. Wiele kobiet zapomina jednak o tym, że tak samo, jak warto dbać o serce czy wątrobę, tak samo istotne jest zdrowie intymne. Wizyta u ginekologa dla wielu pań kojarzy się ze wstydem, jest tematem tabu i odwlekają one spotkanie z lekarzem, tak długo, jak tylko się da. Tymczasem cykliczne badania oraz szybka interwencja specjalisty pozwoli nam się długo cieszyć zdrowiem.

W jakim wieku udać się po raz pierwszy do ginekologa?

Kiedyś uważano, że na pierwszą wizytę u ginekologa należy umówić się już po rozpoczęciu współżycia. Nie raz kobiety trafiały do gabinetu dopiero przy pierwszej ciąży. Jest to błędne założenie, gdyż lekarze zalecają, aby udać się na konsultację po wystąpieniu pierwszej miesiączki — jeszcze przed rozpoczęciem współżycia. Dla każdej kobiety będzie to oznaczało inny wiek, gdyż przeciętnie pierwsze krwawienie może wystąpić miedzy 11 a 16 rokiem życia. Taka kontrolna wizyta umożliwia ogólną ocenę zdrowia, zbadanie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju układu rozrodczego, pobranie pierwszej cytologii oraz jest też dobrym momentem na edukację na temat fizjologii. Taka wizyta jest również konieczna, nawet jeżeli dziewczyna jeszcze nie miesiączkuje, a doszło do stanu zapalnego, infekcji bądź innych niepokojących objawów.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Nie jest wymagane depilowanie się bądź zakładanie specjalnej bielizny. Natomiast warto zadbać o higienę intymną, używając jedynie delikatnego płynu oraz wody.

Chociaż wiele dziewcząt przed pierwszą wizytą odczuwa wstyd i strach, należy zdać sobie sprawę, że dla lekarza jest to zupełnie rutynowa sytuacja, jest wyspecjalizowany w swojej dziedzinie, a nasza nagość jest zupełnie normalna.

Dobrym pomysłem jest, aby przed pierwszą konsultacją podpytać zaufane kobiety w swoim otoczeniu o polecanego specjalistę. Idąc do sprawdzonego lekarza, zdecydowanie zmniejszamy nasz poziom stresu.Na wizytę najlepiej umówić się po zakończeniu miesiączki. Lekarz zapewne zada nam szereg pytań, na które możemy się przygotować jeszcze przed wizytą. Warto sprawdzić, kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka (dokładna data jej rozpoczęcia) oraz jak długie są cykle, jakie przyjmujemy leki, ogólny stan naszego zdrowia oraz historia chorób w najbliższej rodzinie. Jest to też dobry

Artykuł powstał we współpracy z wojciechswidrak.pl