Technologia ułatwiająca codzienność

Dynamiczny rozwój technologii daje nam dostęp do ogromnej ilości informacji, wspiera naszą codzienną pracę i jest wygodnym środkiem komunikacji z innymi ludźmi na całym świecie. Bardzo ważnym obszarem, w którym wykorzystuje się osiągnięcia technologiczne, jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami, doświadczających ograniczeń w związku ze stanem zdrowia. Przykładem są urządzenia brajlowskie, które umożliwiają osobom niewidomym i niedowidzącym wygodne korzystanie z urządzeń elektronicznych, sporządzanie dokumentów i notatek w alfabecie Braille’a czy notatek głosowych. 

Monitory brajlowskie 

Monitory brajlowskie to urządzenia wejścia-wyjścia, które służą do wyświetlania alfabetu Braille’a. Przeważnie są zintegrowane z klawiaturą brajlowską, niektóre używają konwencjonalnej klawiatury QWERTY. 

Oprogramowanie monitora zbiera informacje z ekranu za pośrednictwem systemu operacyjnego, następnie konwertuje je do alfabetu Breille’a i przesyła do monitora. Aktywuje to znajdujący się na nim rząd elektromechanicznych komórek znaków alfabetu – każda z nich składa się z ośmiu bolców, które mogą się podnosić lub opuszczać. 

Cena urządzenia zależy od maksymalnej ilości wyświetlanych jednocześnie znaków. Standardowe propozycje to 20, 40, 60 i 80 znaków w monitorze. Niektóre monitory można za pośrednictwem Bluetooth lub portu USB podłączyć się do laptopów i telefonów. 

Urządzenia wielofunkcyjne 

Nowoczesne urządzenia brajlowskie łączą w sobie kilka funkcji jednocześnie. Poprzez technologię Bluetooth mogą bezprzewodowo łączyć się z komputerami, telefonami czy tabletami. Służą jako klawiatura, dyktafon, głośnik i monitor w jednym. 

Wbudowany odtwarzacz umożliwia słuchanie książek i muzyki, odsłuchiwanie notatek. Zastosowany menadżer plików i system zakładek pozwala wygodnie zarządzać zapisanymi plikami, układać je według różnych parametrów, dodawać przypisy i komentarze do zaznaczonego tekstu. 

Niektóre urządzenia posiadają funkcję uczenia się kolorów, umożliwiając ich porównywanie. Urządzenia brajlowskie mogą być również wyposażone w miernik światła, który pozwala stwierdzić stan naświetlenia w pomieszczeniu. 

Tego typu urządzenia są proste i wygodne w obsłudze, służą integracji pozostałych narzędzi w jednym panelu użytkownika. Są kompatybilne z popularnymi systemami operacyjnymi Windows, Android i iOS. 

Drukarki i maszyny do pisania 

Alternatywą dla notatek głosowych może być korzystanie z brajlowskiej maszyny do pisania lub specjalnej drukarki. Tradycyjne sześciopunktowe maszyny do pisania są proste w obsłudze, pracują cicho i wygodnie można na nich sporządzać pisma i notatki. 

Bardziej zaawansowane maszyny do pisania są wyposażone w ekrany LCD i wbudowaną pamięć, która może przechować do 32 stron tekstu. 

Najbardziej rozbudowane funkcje posiadają elektroniczne maszyny do pisania. Dysponują największym zasobem pamięci. Dzięki temu mogą być wykorzystywane jako drukarka lub notatnik brajlowski. Można je podpiąć do tradycyjnych drukarek, co umożliwia wygodną komunikację z osobami nieznającymi alfabetu Braille’a.

Artykuł powstał we współpracy z lunaoptic.pl