Woda utleniona i jej mniej znane zastosowania

Wiele osób jest zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że niektóre z najbardziej powszechnych artykułów gospodarstwa domowego mogą być wykorzystywane do czegoś więcej niż ich przeznaczenie. Na przykład, czy wiesz, że woda utleniona może być używany jako skuteczny środek czyszczący plamy na przebarwienia na zębach? Mieszając równe części nadtlenku wodoru i wody w butelce ze spryskiwaczem otrzymasz bezpieczny, naturalny sposób na czyszczenie blatów i okien. Soda oczyszczona, kolejny popularny składnik gospodarstwa domowego, może być również stosowana jako środek czyszczący. Wystarczy zmieszać ją z wodą, aby powstała pasta, a następnie użyć jej do usunięcia bardzo trudnego brudu i zanieczyszczeń. Jak pokazują te przykłady, wiele prostych związków chemicznych ma zastosowanie daleko wykraczające poza kuchnię. Następnym razem, gdy będziesz szukać środka czyszczącego, zastanów się dwa razy, zanim sięgniesz po produkty komercyjne – odpowiedź może być już w Twojej spiżarni.

Co to jest woda utleniona?

Woda utleniona (H2O2), inaczej nadtlenek wodoru to cząsteczka zbudowana z dwóch atomów tlenu i dwóch atomów wodoru. W temperaturze pokojowej jest bladoniebieską cieczą i ma lekko ostry, kwaśny zapach. W czystej postaci jest bardzo niestabilnym i reaktywnym związkiem, dlatego przed użyciem zwykle rozcieńcza się go wodą. Nadtlenek wodoru został po raz pierwszy odkryty w 1818 roku przez francuskiego chemika Louisa Jacquesa Théodore Le Febvre. Jednak to niemiecki chemik Friedrich Wöhler zsyntetyzował go po raz pierwszy w 1830 roku. Obecnie nadtlenek wodoru jest szeroko stosowany jako środek dezynfekujący i wybielający. Jest również stosowany w paliwie rakietowym, jako utleniacz uwalniający energię. Stosowany na skaleczenia lub zadrapania, nadtlenek wodoru pomaga zabić bakterie i przyspieszyć proces gojenia.

Nadtlenek wodoru w domu

Woda utleniona ma wiele zastosowań wokół domu. Może być używana do czyszczenia trudnych zabrudzeń w łazience i kuchni. Może być również używana do mycia owoców i warzyw, przedłużając ich trwałość i zdatność do spożycia. Ponadto, woda utleniona może dodać blasku lustrom i częściom metalowym. Może również zabić grzyba na ścianie w wilgotnym pomieszczeniu. Co więcej, może łatwo usunąć trudne plamy z ubrań. W związku z tym, woda utleniona jest cennym nabytkiem dla każdego gospodarstwa domowego.

W ogrodzie

Większość ogrodników nie zna wielu korzyści płynących z używania wody utlenionej w swoich ogrodach. H2O2 jest często używana do moczenia nasion przed sadzeniem, ponieważ pomaga to zmiękczyć ich zewnętrzne powłoki i zachęcić do szybszego kiełkowania i wzrostu. Ponadto woda utleniona może być stosowana do leczenia roślin z infekcji grzybiczych i czyszczenia powierzchni z mchu i porostów. 

Woda utleniona w celach zdrowotnych

  • Leczenie infekcji zatok

Nadtlenek wodoru to naturalna i bezpieczna kuracja, która okazała się korzystna w leczeniu infekcji zatok. Pomaga walczyć z przeciążeniem błon śluzowych. Możesz użyć go jako naturalnego płukania, aby oczyścić zatoki i wyeliminować stan zapalny. Zawiera ponadto działanie antybakteryjne, które skutecznie zwalcza infekcje. W tym celu wymieszaj jedną część 3% nadtlenku wodoru i cztery części przefiltrowanej wody. Następnie w razie potrzeby przepłucz nos.

  • Wsparcie zdrowia jamy ustnej

Nadtlenek wodoru wspomaga zdrowie jamy ustnej, ponieważ ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Doskonale sprawdza się w kontrolowaniu wzrostu i rozwoju patogenów w jamie ustnej, zmniejszając w ten sposób ryzyko zapalenia dziąseł, powstania płytki nazębnej i innych problemów z jamą ustną. Ponadto posiada właściwości antybakteryjne, które mogą łagodzić ból zęba.

  • Pomoże usunąć woskowinę uszną

Choć woskowina uszna może wydawać się irytująca, w rzeczywistości spełnia ona kilka ważnych funkcji. Pomaga chronić ucho przed brudem, kurzem i innymi potencjalnymi czynnikami drażniącymi. Zatrzymuje również szkodliwe bakterie i zapobiega ich przedostawaniu się do ucha. Czasami jednak woskowina może się nagromadzić do tego stopnia, że staje się problematyczna. Kiedy tak się dzieje, ważne jest, aby podjąć kroki w celu usunięcia nadmiaru woskowiny. Nadtlenek wodoru jest skuteczną metodą usuwania woskowiny usznej. Jego działanie polega na zmiękczaniu woskowiny i pomaganiu w jej usunięciu. Ponadto, nadtlenek wodoru ma naturalne właściwości antyseptyczne, które mogą pomóc złagodzić dyskomfort i swędzenie spowodowane nadmiarem woskowiny.