Powrót na uczelnie – czyli jak dieta pomaga w nauce?

Wiedza o tym, jakie pokarmy powinieneś jeść, a czego nie, może być naprawdę myląca, zwłaszcza gdy wydaje się, że rada ta zmienia się regularnie. Jednak to, co jesz, wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na sposób, w jaki myślisz, czujesz i zachowujesz się. Zmiana nawyków żywieniowych pomoże Ci poprawić nastrój, dodać więcej energii i rozjaśnić myśli.

Studenci są w stanie lepiej się uczyć, gdy są dobrze odżywieni, a spożywanie zdrowych posiłków wiąże się z wyższymi ocenami, lepszą pamięcią i czujnością oraz szybszym przetwarzaniem informacji. Jednym z powodów jest to, że pokarmy bogate w błonnik, białko i zdrowe tłuszcze, zapewniają energię potrzebną do skupienia i czujności przez cały dzień.

Kolorowe posiłki dla skuteczniejszej nauki

„Zjedz tęczę” to wyrażenie, którego używa wielu dietetyków, aby przypomnieć o włączeniu do diety większej ilości owoców i warzyw. Naturalnie kolorowe pokarmy, takie jak jagody i czerwona papryka, zawierają przeciwutleniacze, witaminy, błonnik i wiele innych składników odżywczych, które wspierają zdrowy wzrost i pomagają zapobiegać problemom, takim jak otyłość, próchnica zębów, niedobór żelaza, osteoporoza i problemy w nauce. Na przykład żółte i pomarańczowe owoce i warzywa są bogate w witaminy C i A, które zapobiegają uszkodzeniom komórek, wspierają zdrowe stawy i wzrok oraz obniżają poziom cholesterolu. Zielone owoce i warzywa, takie jak szpinak, szparagi i awokado, są bogate w witaminy K, B i E, które poprawiają trawienie i wspierają zdrowe kości i funkcjonowanie mózgu. Fioletowe produkty są bogate w witaminy C i K, które wspomagają pamięć wspierają zdrowe serce.

To, co i jak jedzą studenci, może wpływać na ich nastrój, zachowanie i naukę. Najlepsza dieta dla dobrego nastroju, zachowania i uczenia się to taka, która obejmuje regularny schemat żywieniowy i różnorodne potrawy.

Stosowanie zróżnicowanej diety

Organizm potrzebuje wielu różnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Należą do nich witaminy, minerały, zdrowe tłuszcze, białka. Najlepszym sposobem na ich uzyskanie jest zróżnicowana dieta. Zdrowe wzorce żywieniowe przyczyniają się do poprawy nastroju, poprawy pamięci i funkcji poznawczych.

Spożywanie regularnych posiłków

Spożywanie regularnych posiłków pomaga regulować poziom cukru we krwi. Może to wpływać na niektóre hormony kontrolujące nastrój i zdolność koncentracji. 

Znaczenie składników odżywczych dla mózgu

Niektóre składniki odżywcze wydają się być szczególnie ważne dla mózgu. Należą do nich minerały takie jak żelazo, cynk, magnez i jod; witamina D; Witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik.

Nie ma większego znaczenia, co jesz danego dnia. Zdrowie zależy od tego, co jesz przez większość dni w roku. Kawałek ciasta lub tabliczka czekolady może być częścią zdrowego stylu życia. Chodzi o rozwijanie zdrowych nawyków i dokonywanie świadomych wyborów żywieniowych.

Zwiększ funkcje mózgu poprzez odżywianie

Stan odżywienia bezpośrednio wpływa na zdolności umysłowe. Na przykład niedobór żelaza, może zmniejszać transmisję dopaminy, a tym samym negatywnie wpływać na funkcje poznawcze. Wykazano, że niedobory innych witamin i minerałów, w szczególności tiaminy, witaminy E, witaminy B, jodu i cynku, hamują zdolności poznawcze i koncentrację umysłową. Istnieje szereg badań pokazujących, że poprawa spożycia składników odżywczych wpływa na zdolności poznawcze i poziom inteligencji dzieci w wieku szkolnym, jak również dorosłych studentów. Suplementacja odpowiednio skomponowanym koktajlem odżywczym Herbalife, witaminami przeznaczonymi dla kobiet lub mężczyzn, czy batonami proteinowymi pozwalają na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników i minerałów do prawidłowego funkcjonowania.

Jak poprawić nawyki żywieniowe?

Aby jeść w zdrowy i zrównoważony sposób, zapewne będziesz musiał wprowadzić kilka zmian. U jednych lepiej sprawdza się nagła zmiana, a u innych lepiej się sprawdzi proces etapowy. Małe zmiany są łatwiejsze do wprowadzenia i mogą prowadzić do lepszych długoterminowych efektów, więc pamiętaj, że możesz wprowadzać zmiany po trochu.

9 kroków do wprowadzenia zdrowych zmian w nawykach żywieniowych

  • Skoncentruj się na dodawaniu zdrowej żywności, a nie tylko na usuwaniu niezdrowej. Jeśli zaczniesz sobie wszystkiego odmawiać, zapewne po kilku dniach nie będziesz w stanie sobie odmówić i przygoda ze zdrowym odżywianiem szybko się zakończy.
  • Zainwestuj w książkę kucharską ze zdrowymi przepisami. Dzięki temu poznasz nowe smaki, a zdrowe i zbilansowane posiłki okażą się lepsze, niż ci się wydawało.
  • Ciesz się jedzeniem, a nie tylko je jedz. Wybierając jedzenie, które lubisz, lepiej przyswaja zawarte w nim składniki odżywcze.
  • Zaplanuj posiłki na tydzień, a następnie sporządź listę zakupów – i trzymaj się jej. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i uniknąć marnotrawstwa.
  • Jeśli wybierasz się na cały dzień na uczelnie, zapakuj ze sobą zdrowy posiłek, pożywnego batona proteinowego lub odżywczy koktajl Herbalife. Planowanie z wyprzedzeniem daje kontrolę nad tym co jesz i sprawia, że lepiej się czujesz, masz więcej energii i szybciej się uczysz.
  • Nie pomijaj posiłków i pamiętaj o przekąskach. Kiedy poziom cukru we krwi spada, możesz czuć się zmęczony, rozdrażniony i mieć problemy ze skupieniem.
  • Rozłóż regularnie posiłki w ciągu dnia i nie podjadaj przed snem. Bycie głodnym przez cały dzień i najedzenie się na noc jest bardzo złą metodą odżywiania. Zakłóca to całodobowy cykl organizmu i nie pozwala organizmowi na zasłużony odpoczynek w ciągu nocy.
  • Pamiętaj o piciu dużej ilości płynów. Staraj się pić wodę zamiast napojów zawierających kofeinę lub o wysokiej zawartości cukru.
  • Uważaj na puste kalorie w alkoholu. Ponieważ alkohol jest wytwarzany z cukru lub skrobi, zawiera mnóstwo kalorii – w rzeczywistości siedem kalorii na gram. To prawie tyle, co czysty tłuszcz. Kalorie z alkoholu to „puste kalorie”, co oznacza, że nie mają wartości odżywczych i nie sprawiają, że poczujesz się lepiej. 

Zbilansowana dieta może pozytywnie wpływać na wyniki w nauce i zachowanie studentów. Każdy ma potencjał, by dobrze sobie radzić na uczelni. Nie trać tego potencjału.

Podjęcie działań prozdrowotnych już dziś pomoże Ci przygotować się na przyszłość pełną możliwości.

Artykuł powstał we współpracy z MojaFigura.pl – niezależnym dystrybutorem produktów odżywczych Herbalife.