Wszy to malutkie, bezskrzydłe owady, które żyją w ludzkich włosach i żywią się krwią. Są one częstym problemem dla ludzi w każdym wieku i mogą być bardzo trudne do pozbycia się. Istnieją trzy główne rodzaje wszy: wszy głowowe, wszy cielesne i wszy łonowe. Wszy głowowe są najczęstszym typem wszy i zwykle żyją na skórze głowy, za uszami oraz u podstawy szyi. Wszy cielesne zwykle żyją w ubraniach i wchodzą na skórę tylko po to, aby się pożywiać. Wszy łonowe zwykle żyją we włosach łonowych, ale można je również znaleźć we włosach pod pachami, brwiach i rzęsach. Wszystkie rodzaje wszy mogą powodować swędzenie i podrażnienie. Wszy najczęściej rozprzestrzeniają się poprzez bliski kontakt z osobą, która je ma. Można je również rozprzestrzeniać poprzez dzielenie odzieży lub pościeli z kimś, kto je ma. Wszy mogą być również rozprzestrzeniane przez używanie cudzego grzebienia, szczotki lub ręcznika. Najlepszym sposobem zapobiegania zarażeniu się wszami jest unikanie bliskiego kontaktu z kimś, kto je ma i unikanie dzielenia się przedmiotami osobistymi. Jeśli już dojdzie do zarażenia wszami, istnieją specjalne szampony, które mogą je zabić. Należy również wyprać w gorącej wodzie wszelkie ubrania lub pościel, które mogły być narażone na kontakt z wszami.

Jak prawidłowo i szybko wykrywać wszy

Gdy pojawia się dobra pogoda, wraz z nią idą długie spacery po parku, bieganie po plaży, popołudnia na tarasach. Ale też wszy! Czasami są trudne do wykrycia ze względu na swój rozmiar. Są bardzo zaraźliwe, a głowy naszych pociech są zwykle ich celem. Z tego powodu radzimy od czasu do czasu przeprowadzić sprawdzenie i podjąć środki zapobiegawcze, aby zapobiec zagnieżdżaniu się tego irytującego owada.

W łatwy i skuteczny sposób możesz zbadać głowę swojego dziecka. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Objawy występowania wszy

  • łaskotanie skóry głowy
  • swędzenie, szczególnie w okolicy szyi i za uszami
  • problemy ze snem – w nocy wszy są bardziej aktywne
  • drażliwość

Jeśli Twoje dziecko ma którykolwiek z tych objawów, czas na dobry przegląd. Polecamy stanąć w dobrze oświetlonym miejscu i zacząć sprawdzać włosy.

Jak często należy sprawdzać czy na głowie dziecka nie ma wszy?

Rutynowe wykrywanie wszy jest powinno być częścią rodzinnych nawyków higienicznych i tak należy je traktować. Zaleca się sprawdzanie przynajmniej raz w tygodniu w okresie letnim, lub, najlepiej, tuż po wyjściu do lasu czy na łąkę. Jeśli znajdziesz wszy na głowie, któregokolwiek ze swoich dzieci, sprawdź głowy innych członków rodziny i powiadom rodziców dzieci, które mogły mieć kontakt z dzieckiem, aby mogli również to sprawdzić. Przeznaczając na to kilka minut w tygodniu i pamiętając o tych prostych wskazówkach, możesz szybko wykryć potencjalną inwazję wszy i podjąć działania, aby ją powstrzymać, zanim dziecko zacznie drapać się po głowie. 

Domowe sposoby na wszy

Istnieje kilka opcji leczenia dostępnych w celu pozbycia się wszy. Środki domowe, takie jak sól i ocet, majonez i oliwka dla dzieci mogą być skuteczne w zabijaniu wszy. Jednak te metody mogą być niechlujne i czasochłonne. Dla bardziej poważnych infestacji, profesjonalne usługi usuwania wszy mogą być konieczne. Usługi te używają specjalnych środków chemicznych do zabicia wszy i ich jaj. W większości przypadków jeden zabieg jest wszystkim, co jest potrzebne, aby pozbyć się wszy. Jednak kolejne zabiegi mogą być konieczne, jeśli wszy powrócą.

Upewnij się, że to już wszystkie!

Niezależnie od tego, czy używasz domowych sposobów, czy profesjonalnej obsługi, aby pozbyć się wszy, dużą część leczenia możesz wykonać sam. Upewniając się, że usunięto wszystkie gnidy i sprawdzając dokładnie odzież, rzeczy osobiste, pościeli i mebli zapewniasz sobie i bliskim bezpieczeństwo. W większości przypadków najtrudniejsze nie jest pozbycie się wszy, ale pozbycie się wszystkich gnid i unikanie kontaktu z większą ilością wszy w domu lub w szkole.