Obuwie ortopedyczne — jakie wybrać?

Bóle kręgosłupa, stawów, czy kolan są powszechnie doświadczane przez większość społeczeństwa i mogą nasilać się wraz z wiekiem. Obuwie ortopedyczne jest bardzo ważne dla osób, które cierpią z powodu wad narządu ruchu. Odpowiednio dobrane koryguje wrodzone jak i nabyte wady, jednak jego wybór może stanowić nie lada wyzwanie. W tym wpisie przyjrzymy się, jakie istnieją rodzaje butów ortopedycznych, oraz w jaki sposób je wybierać.

Buty profilaktyczne, czy buty ortopedyczne? 

W pierwszej kolejności należy rozróżnić dwa rodzaje obuwia, z którym możemy się spotkać w sklepach specjalistycznych. Buty profilaktyczne mają przede wszystkim zapobiegać deformacjom i wadom postawy. Zazwyczaj przeznaczone są dla dzieci, które z reguły bardziej narażone są na nieprawidłowości w rozwoju narządu ruchu. Jednak obuwie profilaktyczne może być również noszone przez osoby dorosłe, zapobiegając wadom postawy. Szczególnie polecane są dla osób, których praca wymaga wielogodzinnego stania lub chodzenia. Z kolei buty ortopedyczne mają za zadanie korygować już powstałe deformacje i nieprawidłowości. Ich budowa sprawia również, że amortyzują wstrząsy i odciążają konkretne elementy stopy, dzięki czemu możliwe jest jej rozluźnienie. Podstawowa różnica pomiędzy butami profilaktycznymi a ortopedycznymi polega więc na tym, że te pierwsze zapobiegają, a drugie leczą.

Schorzenie, a rodzaj buta ortopedycznego – jakie buty wybrać? 

Istnieje wiele schorzeń dotyczących stóp, które wymagają mniejszej lub większej interwencji medycznej. Niektóre wady są wrodzone, inne zaś powstają na skutek nieprawidłowej postawy lub nabywane są z wiekiem. Warto pamiętać, że tak jak w przypadku tradycyjnych butów, należy zwracać uwagę na odpowiedni rozmiar oraz rodzaj materiału, z którego są one zrobione. Jakie obuwie ortopedyczne możemy wyróżnić?

  • Obuwie z ortezą – wyrównuje skrócenie kończyny dolnej. 
  • Obuwie redresyjne – koryguje nieprawidłowe ustawienie stóp. 
  • Obuwie z ortezą – stabilizuje stawy. 
  • Obuwie z obcasem Thomasa – dla osób z koślawością stóp i kolan. 
  • Obuwie z odwróconym obcasem Thomasa – stosowane w szpotowatości stępu oraz niestabilności i skręceniu stawu skokowego dolnego. 

Obuwie ortopedyczne dla dorosłych 

Odpowiedni rodzaj butów ortopedycznych powinien zostać dobrany przez specjalistę. Ortopeda w pierwszej kolejności diagnozuje problem, aby później móc dobrać odpowiedni sposób leczenia. Wady stóp stanowią poważny problem, mogą być następstwem poważnych chorób, a także są w stanie znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Odpowiednio dobrane obuwie ortopedyczne przynosi ulgę, z kolei samodzielna próba zakupu butów specjalistycznych może prowadzić do pogłębienia się problemu. Jeśli chodzenie sprawia Ci dyskomfort, warto zastanowić się nad wizytą u ortopedy. Prawidłowo przeprowadzone leczenie może pomóc zredukować ból oraz zminimalizować skutki związane z rozwijającą się wadą aparatu ruchu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą ortopedyczną ortoactiv.pl.