Trening EMS – jak działa i dla kogo jest przeznaczony?

Każda odchudzająca się osoba chciałaby jak najszybciej zgubić zbędne kilogramy i zbudować wymarzoną sylwetkę. Co jeśli powiemy, że jest to możliwe? Rozwiązaniem jest trening EMS, który wywołuje skurcz mięśni za pomocą impulsów elektrycznych. Może to brzmieć przerażająco, jednak trening EMS jest całkowicie bezbolesny i w przeciwieństwie do treningów na siłowni, jest stosunkowo krótki. Jeśli jesteś ciekawy jak dokładnie działa trening EMS oraz jakie efekty możesz osiągnąć z jego pomocą, czytaj dalej.

Trening z impulsami elektrycznymi – na czym polega? 

Trening EMS polega na wywoływaniu intensywnych skurczów tkanek za pomocą impulsów elektrycznych. Prądy EMS pobudzają nie tylko mięśnie, ale też włókna nerwowe, dzięki czemu zapewniają kompleksową stymulację. Przesył impulsów elektrycznych odbywa się przez elektrody, które umieszczone są w specjalnym kombinezonie. Kombinezon jest podłączony do komputera obsługiwanego przez wykwalifikowanego trenera, który ustala dokładną intensywność impulsów oraz nadzoruje cały trening. Warto zaznaczyć, że podczas treningu EMS nadal wykonuje się ćwiczenia fizyczne. Angażowane do pracy mięśnie są po prostu dodatkowo stymulowane impulsami elektrycznymi, co zwiększa intensywność treningu. Taka forma ćwiczeń ma wiele zalet, ponieważ ogranicza wymaganą ilość sprzętów do minimum, a także nie obciąża tak bardzo stawów i kręgosłupa jak tradycyjne ćwiczenia siłowe.

Trening EMS – nie tylko na odchudzanie

Trening z impulsami elektrycznymi przeznaczony jest dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów lub po prostu poprawić wygląd swojej sylwetki. Trening EMS przyspiesza zapalnie tkanki tłuszczowej, ale też pomaga zbudować masę mięśniową, dlatego sprawdzi się u osób, którym zależny na rozbudowaniu konkretnych partii mięśni. Trening EMS sprawdzi się również u sportowców, którzy chcą zwiększyć wydajność swoich ćwiczeń. Jest to łatwy sposób na poprawę siły mięśniowej i motoryki bez ryzyka poważnej kontuzji. Prądy EMS są również wykorzystywane w fizjoterapii, przede wszystkim w przypadku schorzeń, które objawiają się zanikiem lub osłabieniem mięśni. Trening EMS może być wykonywany przez osoby w różnym wieku, nawet przez dzieci i osoby starsze, co dodatkowo świadczy o jego bezpieczeństwie. 

Jakie efekty daje trening z impulsami elektrycznymi? 

Pierwsze efekty regularnych treningów EMS mogą być widoczne już po kilku tygodniach. Dzieje się tak, ponieważ prądy EMS angażują jednocześnie wszystkie najważniejsze partie mięśni, co gwarantuje intensywny trening całego ciała. Czas ćwiczeń również nie jest bez znaczenia, ponieważ trening EMS zazwyczaj trwa 30 minut, a nie godzinę lub dwie jak w przypadku tradycyjnych treningów na siłowni. Ćwiczenia wykonywane podczas treningu EMS nie są skomplikowane, dlatego polecany jest on szczególnie dla osób początkujących. Jakie efekty możemy zauważyć po regularnych treningach z impulsami elektrycznymi? Przede wszystkim jest to utrata tkanki tłuszczowej, wyrzeźbienie sylwetki oraz poprawa kondycji. Regularne ćwiczenia z małym obciążeniem mogą przyczynić się do redukcji bólu narządów ruchowych. Oprócz tego zauważalna jest także poprawa kondycji skóry. Staje się ona jędrna i elastyczna, a cellulit ulega widocznemu zredukowaniu. 

Trening EMS – przeciwwskazania

Trening z impulsami elektrycznymi jest stosunkowo bezpieczny i ma wiele zalet, jednak istnieją również przeciwwskazania. Są to między innymi:

  • ciąża,
  • nowotwór, 
  • elektroniczne implanty lub rozrusznik serca,
  • choroby serca, 
  • zakrzepica,
  • gorączka,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe. 

Trening EMS – czy warto?

Koszt jednorazowego treningu EMS waha się w granicach 100 – 200 zł, dlatego warto zastanowić się, czy jest to inwestycja warta Twoich pieniędzy. Aby efekty treningów były zauważalne, należy na nie uczęszczać regularnie. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą wykonywać ćwiczeń siłowych z dużymi obciążeniami. Trening EMS świetnie sprawdzi się również dla osób, które po prostu nie lubią wykonywać intensywnych ćwiczeń na siłowni, a chcą poprawić wygląd swojej sylwetki. 
Artykuł powstał we współpracy z centrum modelowania i pielęgnacji ciała pieknecialo.pl.