Co robić profilaktycznie na wszy?

Wydaje się, że wszy są problemem, który nie jest często spotykany w dzisiejszych czasach, jeśli jednak posiadasz dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, zapewne dobrze wiesz jakim utrapieniem mogą być wszy. Zarażenie wszawicą może być bardzo trudnym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Na szczęście istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby pomóc zapobiec wszawicy. W tym wisie przyjrzymy się metodom profilaktyki przed wszami

Profilaktyka wszy

Wszy to małe, bezskrzydłe owady, które żywią się krwią i są częstym problemem, zwłaszcza wśród dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Wszy nie przenoszą chorób, ale mogą powodować swędzenie i podrażnienia, co jest mało przyjemnym doświadczeniem. Wszy najczęściej rozprzestrzeniają się przez bezpośredni kontakt z osobą, która je ma, ponieważ nie umieją latać ani skakać. Może się to zdarzyć, gdy dwie osoby dzielą się czapkami, szczotkami, innymi przedmiotami osobistymi lub stykają się głowami, co zdarza się często właśnie u dzieci. Niestety nie ma w 100% skutecznych sposobów zapobiegających wszom, można jednak podjąć działania profilaktyczne minimalizujące ryzyko zarażenia się. Profilaktyka wszawicy polega przede wszystkim na ograniczaniu kontaktu z osobami zakażonymi, upinaniu włosów, stosowaniu specjalnych preparatów przeciwko wszawicy, a także unikaniu dzielenia się osobistymi przedmiotami takimi jak czapki czy szczotki do włosów. 

Profilaktyka wszawicy — preparaty

Oprócz preparatów skutecznie radzących sobie z problemem wszy, na rynku dostępne są również specyfiki zapobiegające zarażeniu się nimi. Jeśli wiemy, że kolega lub koleżanka naszego dziecka boryka się z problemem wszy, lub chcemy zabezpieczyć je podczas wyjazdu na kolonie, preparaty odstraszające wszy mogą okazać się bardzo pomocne. Zazwyczaj są to produkty na bazie naturalnych olejków eterycznych, dzięki czemu są bezpieczne w stosowaniu i nie powodują wystąpienia reakcji alergicznych. Ciekawym produktem są również gumki do włosów nasączone olejkami eterycznymi. Należy jednak pamiętać, że preparaty odstraszające wszy nie zabezpieczą dziecka w 100%. Mogą one być jednie dodatkiem do reszty stosowanych działań profilaktycznych. 

Profilaktyka wszawicy w przedszkolu i szkole

Nie ma co ukrywać, że miejscem, w których najczęściej pojawiają się ogniska wszy, są szkoły i przedszkola. Jeśli Twoje dziecko jest w takim wieku i ma styczność z rówieśnikami, warto pamiętać o kilku zasadach, które są bardzo pomocne w profilaktyce wszawicy. Przede wszystkim, jeśli Twoje dziecko ma długie włosy, pilnuj tego, aby w zazwyczaj były one związane. Ciasno upięte fryzury skutecznie chronią przez rozprzestrzenianiem się wszy. Warto również regularnie i dokładnie sprawdzać włosy dziecka podczas codziennej pielęgnacji. Pomoże to w szybkim wykryciu ewentualnego problemu. Naucz dziecko, aby nie dzieliło się przedmiotami osobistymi takimi jak spinki, gumki, czy szczotki do włosów z innymi dziećmi. Zapobiegnie to nie tylko zarażeniu się wszami przez Twoje dziecko, ale również uchroni inne dzieci, jeśli Twoje będzie miało wszy. Ważny jest również przepływ informacji pomiędzy rodzicami i wychowawcą. Jeśli rodzice szybko poinformują placówkę oraz innych opiekunów o problemie wszy u ich dziecka, pozwoli to podjąć odpowiednie działania profilaktyczne i zapobiegnie ich dalszemu rozprzestrzenianiu się. 

Artykuł powstał we współpracy z siecią gabinetów mamyzgłowy.pl zajmującymi się profesjonalnym usuwaniem wszy.