Specjalistyczna odzież dla seniorów

Z wiekiem nasze ciało się zmienia i aby czuć się komfortowo, możemy potrzebować różnych rodzajów odzieży. Specjalna odzież dla seniorów może sprawić, że proces starzenia się będzie nieco łatwiejszy. Z pomocą może przyjść specjalistyczna odzież dla seniorów. W tym wpisie przyjrzymy się specjalistycznej odzieży dla seniorów oraz podpowiemy czym się kierować podczas wyboru ubrań dla osoby starszej. 

Jak wybrać odpowiednie ubranie dla seniora? 

Przy wyborze odzieży dla seniorów ważne jest, aby pamiętać o potrzebach i preferencjach danej osoby. Na przykład osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą potrzebować ubrań, które łatwo się zakłada i zdejmuje, a osoby z demencją mogą doceniać ubrania w jaskrawych kolorach lub wzorach. Ubrania dla seniora powinny być również wygodne i nie krępować ruchów. Osoby starsze powinny unikać odzieży, która jest obcisła, dlatego warto zwracać uwagę na szerokość nogawek u spodni. Zbyt przylegające ubrania mogą wzmagać problemy z krążeniem i sprzyjać pojawianiu się żylaków. Jeśli chodzi o górę, to generalnie powinna być ona luźna i przewiewna, jednak w tym przypadku warto się zdać na preferencje danej osoby. Ogólnie podczas wyboru odzieży dla seniora, warto brać pod uwagę jego sugestie i gusta, ponieważ ma on się czuć swobodnie i komfortowo w swoich ubraniach. 

Odzież specjalistyczna dla seniora

W pewnym momencie życia, standardowe ubrania dostępne w sklepach mogą sprawiać dyskomfort podczas noszenia, a samo ich zakładanie może stanowić problem. Odzież specjalistyczna dla osób starszych jest specjalnie zaprojektowana, aby była wygodna i łatwa do noszenia. Posiada opcje ułatwiające codzienne funkcjonowanie, między innymi takie cechy jak elastyczne pasy w talii, zapięcia na rzepy lub zamki błyskawiczne czy specjalne wkładki zapewniające ochronę w przypadku nietrzymania moczu. Odzież przyjazna seniorom jest zazwyczaj wykonana z przyjemnych w dotyku, delikatnych i przewiewnych tkanin, które zapewnią komfort i odpowiednią cyrkulację powietrza. Ma też zwykle luźny krój i nie krępuje ruchów. Odzież specjalistyczna może występować w różnych formach. Znajdziemy koszulki, dresy i koszule nocne dla seniorów, którzy nadal pozostają aktywni, jak i body i kombinezony przeznaczone dla osób leżących lub mających problemy z poruszaniem się.

ubrania dla seniorów

Letnia specjalistyczna odzież dla seniorów

Przy wyborze odzieży dla seniorów niezwykle istotne jest branie pod uwagę pory roku i pogody. Seniorzy z reguły są bardziej wrażliwi na upał lub zimno, dlatego odpowiednia odzież może zabezpieczyć ich przed przegrzaniem lub infekcją. Ogólnie rzecz biorąc, latem najlepiej jest wybierać naturalne tkaniny, takie jak bawełna czy len, ponieważ są one bardziej komfortowe i przewiewne niż tkaniny syntetyczne. Są też przyjemniejsze w dotyku, więc nie będą drażniły delikatnej skóry starszych osób.  

Jak wspierać samodzielność seniora podczas ubierania się?

Bardzo często, kiedy bliska nam osoba starsza traci powoli sprawność, mamy tendencję do wyręczania jej nawet w najbardziej podstawowych czynnościach. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. Kwestia, czy pomagać osobie starszej w ubieraniu się zależy przede wszystkim od jej sprawności fizycznej. Oczywiste jest, że osoby leżące będą wymagały kompleksowej opieki i pomocy przy ubieraniu, jednak jeśli senior posiada szerszy zakres ruchów, lepiej wspierać go w samodzielności, niż wyręczać. Przede wszystkim, samodzielne ubieranie się pomoże seniorowi podtrzymać sprawność fizyczną i manualną. Zapinanie guzików czy wiązanie butów może być męczące i zajmować starszej osobie więcej czasu, jednak daje jej poczucie samodzielności i aktywizuje mięśnie. Dzięki temu senior dłużej utrzyma motoryczną, ale także psychiczną sprawność. Możemy za to pomóc w przygotowaniu ubrań dla osoby starszej. Wyłożenie odzieży z szafy i odpowiednie jej wyprasowanie może okazać się przydatne.

Specjalistyczne akcesoria dla seniorów

Jeśli osoba starsza chce jak najdłużej pozostać samodzielna, a dostrzegasz pierwsze oznaki trudności w ubieraniu się, z pomocą mogą przyjść akcesoria ułatwiające ubieranie się. Na rynku znajdziemy między innymi szydełko do zapinania guzików, przyrząd do zakładania skarpet czy zdejmowania butów oraz wiele innych. Akcesoria te nie tylko usprawnią codzienny proces ubierania się, ale też umożliwią starszej osobie dłuższe samodzielne funkcjonowanie.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem vitesicare.pl, sprzedającym specjalistyczną odzież dla seniorów.