Jak dbać o zdrowe zęby?

W Polsce, jeśli chodzi o profilaktykę i leczenie próchnicy, sytuacja nie wygląda najlepiej. Ponad 90 procent polskich nastolatków zmaga się z próchnicą. Dla porównania, w Szwecji to poniżej 5 procent. Polskie statystyki, to jeden z najgorszych wyników w Europie. Trudno stwierdzić, czym to jest spowodowane. W gabinetach stomatologicznych są coraz lepsze sprzęty, a personel stara się, żeby wizyty przebiegały bezstresowo. Dodatkowo społeczeństwo jest coraz lepiej poinformowane i z pewnością wie, jakie zagrożenia wiążą się z zaniedbaniem zębów. Dużo zależy od nawyków żywieniowych i higienicznych. Oto podstawowe zasady, których należy przestrzegać, żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy.

  1. Dieta
    Często zapominamy, że to, co jemy, ma wpływ nie tylko na naszą figurę i wewnętrzne organy. Wpływa na całokształt naszego zdrowia, ale nie tylko. Zęby również potrzebują składników odżywczych. Bardzo ważne jest, aby dostarczać dużo wapnia. Jest ono niezbędne do tego, aby nasze zęby były wytrzymałe. Dodatkowo warto pomyśleć o witaminie D, która sprawia, że składniki są lepiej przyswajalne. Produkty, które zawierają dużo cukru, są dobrą pożywką dla bakterii. Dlatego starajmy się ograniczyć słodycze, które mają zły wpływ na nasze uzębienie. Zwłaszcza jeśli chodzi o cukierki takie jak krówki, które często się przyklejają. Unikajmy także wysokosłodzonych napojów takich jak Coca-Cola. Cukier to groźny przeciwnik nie tylko, jeśli chodzi o zdrowie naszych zębów, ale także może być przyczyną pojawiania się innych przypadłości.
  2. Higiena
    Każdy z nas myje zęby, ale większość z nas nie robi tego w poprawny sposób. Często rano się spieszymy i nie poświęcamy tyle uwagi na szczotkowanie, ile faktycznie powinniśmy. Myć zęby powinniśmy dwa razy dziennie, a najlepiej, jeśli zadbamy o to po każdym posiłku. Nie ograniczajmy się tylko do poziomych ruchów, może to spowodować, że pojawią się ubytki lub nadwrażliwość zębów. Nie ma większego znaczenia, jakiej szczoteczki używamy. Zwykła czy elektryczna, najważniejsze, żeby zęby myć dokładnie i regularnie. Dobierzmy odpowiednią twardość włosia w zależności od tego, w jakim stanie są nasze dziąsła. Pamiętajmy też, że szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące. Każda szczoteczka się zużywa i nie jest tak skuteczna, jak na początku użytku. Włosie się odkształca i nie czyści zębów w dokładny sposób.
  3. Dodatkowe zabiegi
    Oprócz rutynowych przeglądów dentystycznych, warto od czasu do czasu pomyśleć o dodatkowych zabiegach, które pozwolą nam na utrzymanie zdrowych zębów. Kamień nazębny to problem każdego człowieka. To proces całkowicie naturalny. Do zębów przyklejają się różne substancje i nawet najdokładniejsze mycie zębów nas przed tym nie uchroni. Najlepiej co jakiś czas udać się do dentysty na specjalny zabieg usuwania kamienia. Ta usługa nazywa się scaling i raczej jest bezbolesna. Warto o tym pamiętać, wtedy będziemy mogli się cieszyć pięknym uśmiechem i być spokojnym w kwestii ubytków. Jeśli nasze zęby są zdrowe, możemy też pomyśleć o zabiegach wybielających. Jedną z najbardziej popularnych metod jest nakładanie specjalistycznego żelu, który pod wpływem zimnego światła sprawia, że nasze uzębienie staje się bielsze. Pamiętajmy jednak, że aby uzyskać pożądany efekt, powinniśmy wykonać kilka takich zabiegów.