Śluby i imprezy rodzinne a pandemia

Pandemia koronawirusa przyszła niespodziewanie

Jeszcze na kilka dni przed ogłoszeniem pierwszego polskiego przypadku osoby zarażonej COVID-19, nikt nie spodziewał się, że wszystko potoczy się w dany sposób. Zamknięto większość sklepów, galerie handlowe, kina, restauracje, obiekty kulturalne oraz sportowe, zawieszono zajęcia w placówkach edukacyjnych, a także zakazano wyprawiania imprez rodzinnych oraz wesel.

Niepewny czas


Dla wielu par czekających na ślub to była okropna wiadomość. Planowane od wielu miesięcy przyjęcie, cała uroczystość w jednym momencie stanęła pod znakiem zapytania. Restauracje i domy weselne były pozamykane, a w kościołach panowały ograniczenia odnośnie tego, ile osób może wejść na mszę.

Pandemia nie powstrzymała wyprawiania ślubów

Śluby odbywały się w dużej mniejszości, ale jednak się odbywały. Były to śluby inne, niż zazwyczaj. Znacznie skromniejsze, często bez gości – tylko świeżo upieczeni małżonkowie. Ta sytuacja miała też pewne plusy. Po ceremonii młodzi mogli udać się do domu i tam spędzić romantycznie dalszą część dnia – na spokojnie i przede wszystkim po swojemu. Były też pary, które postanowiły przełożyć uroczystość. Jednak wiele osób zdecydowało się na wzięcie wspomnianego wcześniej, skromnego ślubu w urzędzie cywilnym. W takiej sytuacji obecni mogli być tylko młodzi, urzędnik oraz świadkowie. Popularne stało się robienie transmisji internetowej z ceremonii ślubnej, aby goście weselni również mogli być z młodymi w tym ważnym dniu. Wiele par zdecydowało się na to, aby na początku wziąć ślub bez zapraszania gości, a kilka miesięcy później zorganizować przyjęcie weselne. Takie rozwiązanie także ma swoje plusy. W końcu nie każdemu jest dane, by świętował swój ślub dwa razy!

Potrzeba matką wynalazków


Po wprowadzeniu nakazu zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, producenci maseczek zaczęli projektować maseczki na specjalne okazje, między innymi na śluby czy komunie. Takie maseczki często przyozdobione są koronką lub diamencikami.

Zasady dotyczące uroczystości weselnych


Jak wiadomo, od pewnego czasu luzowane są coraz to kolejne obostrzenia. W kościołach, jak i w urzędach mogą być zaproszeni goście, a restauracje ponownie się otwarły. Wiele wesel odbywa się już normalnie. Oczywiście są wprowadzone pewne nakazy, których należy przestrzegać w ciągu trwania wesela, między innymi nie może być szweckiego stołu, a kelnerzy mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Gdzieniegdzie są rozstawione także płyny do dezynfekcji dłoni.

Z początku nie tylko przyjęcia ślubne zostały zakazane

Dotyczyło to także przyjęć z okazji chrztu, Pierwszych Komunii, Osiemnastek czy różnego rodzaju jubileuszów. Najczęściej tego typu imprezy zostały przełożone na inny termin, na przykład komunie. Z kolei część osób postanowiła wyprawić swoje przyjęcia w mniejszym gronie w domu. Dla wielu ludzi zakaz wyprawiania imprez rodzinnych był ogromnym ciosem. W szczególności, gdy ktoś planował przyjęcie od wielu miesięcy. Nikt nie chciałby się znaleźć w takiej sytuacji. Na szczęście obecnie, restrykcje są obluzowane i przyjęcia mogą odbywać się normalnie. Warto jednak pamiętać, że ryzyko zarażenia się koronawirusem jest wciąż realne, dlatego uważajmy na siebie, jak i naszych bliskich.

Artykuł powstał przy współpracy z dkaren.pl.