Bonding zębów

Jeśli słyszałeś kiedyś od znajomego o zabiegu bondingu zębów, możliwe, że zastanawiasz się nad różnicą między bondingiem a wybielaniem zębów albo licówkami. Bonding zębów to jeden z zabiegów, który może być stosowany w celu poprawy wyglądu uśmiechu. Procedura ta wykorzystuje żywicę kompozytową o naturalnym, dopasowanym kolorze do zmiany kształtu i ukrycia wszelkich niedoskonałości kosmetycznych na ukruszonych lub całych zębach. Rezultaty są naturalne, trwałe a zabieg bezbolesny – może to być lepsza opcja dla tych, którzy szukają bardziej subtelnych zmian niż te, które oferują licówki, i jest to zdecydowanie lepsza opcja od wybielania dla osób, które posiadają tylko miejscowe przebarwienia. Ponadto, ponieważ żywica łączy się bezpośrednio ze strukturą powierzchni zęba, bondingi stomatologiczne nie wymagają usuwania szkliwa w takim stopniu jak inne zabiegi, dzięki czemu są mniej czasochłonne i bardziej przystępne cenowo. Jeśli uważasz, że to brzmi jak coś, co mogłoby być korzystne dla Twoich zębów i celów estetycznych, skontaktuj się z renomowanym dentystą w celu dokonania oceny i konsultacji.

Co to jest bonding zębów?

Bonding zębów jest jedną z najbardziej popularnych opcji stomatologii estetycznej ze względu na swoją wszechstronność i zdolność do wprowadzania drastycznych zmian. Polega on na uzupełnianiu ubytków za pomocą żywicy kompozytowej, której wykorzystuje się do naprawy ubytków próchnicowych, Bonding to ukrycie przebarwień, modyfikacja kształtu zębów, a nawet dostosowanie ich wielkości. Odbudowa zębów za pomocą żywicy kompozytowej jest szczególnie atrakcyjna, ponieważ można nią łatwo manipulować i formować z dużą precyzją, a jednocześnie pozostaje ona mocno przytwierdzona do powierzchni zęba. Żywica ta posiada również szeroką gamę dostępnych kolorów, dzięki czemu wygląda identycznie w odcieniu i tonie jak otaczające zęby.

Kiedy stosuje się bonding?

Zabieg bondingu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i skutecznie przywrócić naturalne piękno swoich zębów. Wykorzystuje się w nim kompozytowy materiał wypełniający do naprawy wyszczerbionych lub złamanych zębów albo do poprawy koloru jednego lub kilku zębów, które z czasem uległy przebarwieniu. Bonding jest również powszechnie stosowany do zamykania luk spowodowanych nierówną wielkością zębów. Ta bezbolesna procedura wymaga zazwyczaj tylko jednej wizyty u stomatologa, co czyni ją atrakcyjnym rozwiązaniem w przypadku konieczności natychmiastowej poprawy wyglądu.

Co należy zrobić przed zabiegiem?

Umówienie się na wizytę kontrolną przed wykonaniem estetycznego zabiegu zębów jest mądrym sposobem na zapewnienie długotrwałego zadowolenia z wyników i zapobieżenie dalszym problemom stomatologicznym. Nie tylko daje to możliwość potencjalnych korekt lub napraw, ale także pomaga stworzyć warunki dla wybranego zabiegu estetycznego. Badanie kontrolne pozwala dentyście dokładnie sprawdzić wszelkie istniejące problemy i daje możliwość ustalenia planu w razie konieczności przeprowadzenia dodatkowego leczenia. Korzyści z przeprowadzenia kompleksowej oceny przed wykonaniem zabiegu bondingu są oczywiste – większe bezpieczeństwo, lepsze wyniki i długotrwały spokój.

Jak wygląda zabieg bondingu u dentysty?

Procedura bondingu zębów polega zazwyczaj na wstępnym oczyszczeniu zębów pacjenta, a następnie nałożeniu na szkliwo na kilka sekund łagodnego kwasu w celu stworzenia powierzchni przyjmującej żywicę. Następnie nakłada się żywicę kompozytową, która została starannie dobrana do koloru istniejących zębów. Potem lekarz formuje ją tak, aby stanowiła ‘przedłużenie’ zęba, po czym utwardza ją za pomocą specjalnej lampy stomatologicznej. Na koniec utwardzona żywica jest polerowana i wygładzana, aby nadać jej naturalny wygląd i odczucie, a efekty widoczne są natychmiast po zakończeniu zabiegu.

Zalety i wady bondingu zębów

Bonding zębów jest coraz bardziej popularnym wyborem dla osób poszukujących taniego, nieinwazyjnego środka na drobne niedoskonałości zębów. Czas leczenia jest krótki, zwykle kończy się na jednej wizycie, a koszty są stosunkowo niskie. Należy jednak pamiętać, że choć powstałe efekty mogą wydawać się całkiem naturalne po zabiegu, to istnieje możliwość, że zęby z czasem mogą się przebarwić pod wpływem pokarmów takich jak kawa czy czerwone wino. Ponadto sam zabieg nie jest uważany za bardzo trwały, gdyż może wymagać powtórzenia w okresie od 5 do 10 lat w zależności od zużycia i pielęgnacji leczonego obszaru.

Artykuł powstał we współpracy z stomatologiapanczyk.pl