Jak działają prohormony?

Prohormony są suplementami diety, które posiadają zdolność do przekształcania się w testosteron – hormon odpowiedzialny za przyrost siły i masy mięśniowej. Sprawdź, jak działają prohormony oraz kiedy warto je stosować. 

Co to są prohormony?

Prohormony to suplementy dla sportowców, stosowane w celu podniesienia stężenia testosteronu w organizmie. Testosteron jest hormonem steroidowym, który wykazuje wielokierunkowe działanie na organizm. Między innymi odpowiada za rozwój cech płciowych oraz identyfikację psychoseksualną. Stymuluje także procesy anaboliczne w organizmie i dlatego na podniesieniu stężenia tego hormonu w organizmie zależy sportowcom pragnącym zbudować masę mięśniową. 

Zwiększeniu poziomu testosteronu w organizmie sprzyja trening siłowy. Również niektóre składniki pokarmowe prowadzą do wzmożonej produkcji tego hormonu (między innymi cynk i witamina D), z drugiej jednak strony inne ograniczają jego produkcję. Oznacza to, że trudno jest wpływać na gospodarkę hormonalną za pomocą klasycznej diety. W związku z tym wielu sportowców sięga po suplementy diety zawierające prohormony. 

Jak sama nazwa wskazuje, prohormony to związki, z których powstają hormony. Zgodnie z definicją słownikową PWN, są to cząsteczki prekursorowe hormonów, które po przedostaniu się do krwioobiegu, pod wpływem enzymów, ulegają przemianie w cząsteczki aktywne, czyli hormony

Jak działają prohormony?

Dehydropiandrosteron (DHEA), 4-androstenodion, 4-androstenodiol, 19-norandrostenodion i 19-norandrostenodiol to najczęściej stosowane przez sportowców prohormony. Jak działają? Najprościej rzecz ujmując, substancje po wniknięciu do organizmu zostają przekształcone w testosteron. W efekcie przyczyniają się do wzrostu siły i masy mięśniowej. 

Co należy zaznaczyć, prohormony nie podnoszą poziom testosteronu w sposób znaczący, co odróżnia je od sterydów anabolicznych o wyjątkowo silnym działaniu. Warto pamiętać, że prohormony pozostają suplementami diety, a ich zakup jest legalny. Stosują je sportowcy, którym zależy na szybkich efektach, a nie chcą zażywać hormonów sterydowych, które mają szereg skutków ubocznych. Stosowanie prohormonów zgodnie z zaleceniami producentów wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

Czy prohormony są dla sportowców?

Jednakże prohormony nie są najlepszymi suplementami dla zawodowych sportowców. Australijski Instytut Sportu zaliczył je do grupy D. Oznacza to, że zawartość prohormonów w organizmie sportowca, który startuje w zawodach, skutkowałaby pozytywnym wynikiem w badaniach antydopingowych. 

Za dobre suplementy diety dla zawodowych sportowców uznawane są substancje zaliczane do grup A i B, takie jak:

  • kofeina – skutkująca poprawą koncentracji oraz zwiększająca wydolność organizmu;
  • beta-alanina – aminokwas, który zwiększa beztłuszczową masę ciała oraz poprawia wydolność;
  • kreatyna – substancja zwiększająca energię oraz sprzyjająca budowaniu masy mięśniowej. 
  • suplementy witaminowo-minerałowe – zwłaszcza zawierające witaminy B, C, E oraz magnez, sód, potas i wapń, na które sportowcy mają większe zapotrzebowanie. 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym suppleme.eu, oferującym najlepsze odżywki i suplementy dla sportowców.