Depilacja laserowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Masz już dość frustracji z powodu uporczywego, niechcianego owłosienia na ciele? Jest to powszechny problem, którego rozwiązanie jest niezwykle czasochłonne. Skłania to wiele osób, w szczególności kobiet do skorzystania z rozwiązań długoterminowych – depilacji laserowej. W tym wpisie omówimy wszystko od tego, czym jest depilacja laserowa, dlaczego działa tak skutecznie, różne rodzaje dostępnych zabiegów i wreszcie kilka wskazówek jak się do niej przygotować.

Czy depilacja laserowa boli?

Depilacja laserowa to jedna z najbardziej popularnych metod usuwania owłosienia z ciała. Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących tej metody jest – czy depilacja laserowa boli? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. W zależności od indywidualnej wrażliwości na ból i miejsca depilacji laserowej można odczuć dyskomfort, ale nie jest to bardzo silny ból. Ważne jest, aby przed zabiegiem skonsultować się z kosmetologiem i stosować się do zaleceń, aby w pełni cieszyć się efektami tej skutecznej metody usuwania owłosienia.

Ile trwa zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to skuteczna metoda usuwania niechcianych włosków. Czas trwania sesji zależy przede wszystkim od wielkości obszaru, który ma zostać poddany zabiegowi. Depilacja laserowa bikini zajmie około 15 minut, a z kolei całych nóg około 30 minut. W zależności od obszaru, jeden zabieg może trwać od kilku minut do godziny. Warto jednak pamiętać, że do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników zalecane jest wykonanie serii zabiegów w odstępach kilkutygodniowych. Mimo to, efekty depilacji laserowej są długotrwałe, a skóra pozostaje gładka i wolna od owłosienia na długi czas.

Jak długo utrzymują się efekty po depilacji laserowej?

Efekty po depilacji laserowej zależą przede wszystkim od indywidualnych cech organizmu, a także od miejsca, gdzie przeprowadzono zabieg. Przeciętnie jednak, po kilku sesjach depilacji, włosy przestają rosnąć na około 2-4 miesięcy. Po tym czasie warto rozważyć kolejne zabiegi, aby cieszyć się gładką skórą przez dłuższy czas. Kiedy przeprowadzisz pełną serię zabiegów, będziesz mogła cieszyć się skórą wolną od włosów przed długie lata lub nawet na stałe. Warto jednak pamiętać, że efekty depilacji laserowej mogą być różne dla każdego, dlatego przed zabiegiem warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą.

Czy depilacja laserowa ma skutki uboczne?

To pytanie nurtuje wielu ludzi, którzy rozważają tę metodę usuwania owłosienia. Jednakże depilacja laserowa jest metodą bezpieczną i skuteczną, która pozwala na usunięcie zbędnego owłosienia na długi czas. W rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że po zabiegu pojawią się lekkie zaczerwienienia czy też obrzęki, ale są to tylko tymczasowe skutki uboczne.

Po jakim czasie widać efekty depilacji laserowej?

Jeśli zdecydowałaś się na depilację laserową, to na pewno zależy Ci na jak najszybszych efektach. Jednak musisz pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu i struktury włosów. Zazwyczaj pierwsze zmiany zauważalne są już po drugiej lub trzeciej sesji, ale konkretny czas, po którym można mówić o pełnym efekcie, to około 8-12 sesji. Ważne jest, aby trzymać się zaleceń specjalisty i nie rezygnować z zabiegów, gdy efekty nie pojawiają się przez dłuższy czas. Dzięki regularnym zabiegom osiągniesz gładką skórę.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

Depilacja laserowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, którego celem jest usuwanie zbędnego owłosienia. Niestety, nie każdy może poddać się takiemu zabiegowi ze względu na istniejące przeciwwskazania. Poniżej omówimy najważniejsze przeciwwskazania do depilacji laserowej, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i ochronić swoje zdrowie.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz dziecko piersią, musisz wstrzymać się od depilacji laserowej. Zabieg taki może wpłynąć negatywnie na organizm dziecka i matki. Podczas ciąży organizm kobiety większość energii koncentruje na rozwijającym się dziecku, a depilacja laserowa może wpłynąć na ten proces i spowodować nieprawidłowe działanie organizmu dziecka. W przypadku karmienia piersią lepiej jest poczekać z depilacją laserową, ponieważ hormony wpływające na produkcję mleka mogą zmienić charakter skóry, co wpłynie na skuteczność zabiegu.

Choroby skóry

Osoby z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca, egzema, trądzik, bielactwo czy rany na skórze nie powinny poddawać się depilacji laserowej. Potrzebna jest konsultacja z dermatologiem, który oceni stan skóry i podpowie, czy w przypadku danej choroby można poddać się zabiegowi. Choroby skóry, zwłaszcza te związane z nadmierną suchą, łuszczącą się lub podrażnioną skórą, mogą skutecznie utrudnić proces depilacji i zwiększyć ryzyko powikłań.

Cukrzyca

Osoby z cukrzycą muszą uważać na depilację laserową. W przypadku zmniejszonej odporności organizmu osoby te są bardziej narażone na zakażenia i powikłania. Zabieg może dodatkowo zwiększyć ryzyko utraty wrażliwości lub uszkodzenia naczyń krwionośnych, co stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Leki i suplementy diety

Przyjmowanie niektórych leków i suplementów diety może wpłynąć na skuteczność depilacji laserowej i zwiększyć ryzyko powikłań. Należy poinformować specjalistę lub dermatologa o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach, aby móc dostosować zabieg do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jak się przygotować do depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to prosty i skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych włosków. Aby jednak efekt był jak najlepszy, warto znać kilka ważnych wskazówek dotyczących przygotowań do zabiegu.

Unikaj opalania

Przed depilacją laserową należy unikać opalania przez co najmniej dwa tygodnie. Promieniowanie UV może zwiększyć ryzyko podrażnienia skóry i spowodować pojawienie się plam na skórze. Właśnie dlatego depilacja laserowa jest zalecana w okresie jesiennym i zimowym, kiedy ryzyko wystawienia skóry na słońce jest mniejsze.

Nie używaj kosmetyków

Przed zabiegiem należy usunąć ze skóry wszelkie kosmetyki, w tym kremy, olejki i dezodoranty. Mogą one wpływać na skuteczność depilacji i w niektórych przypadkach spowodować reakcję skórną. Zaleca się mycie skóry bez użycia kosmetyków przed zabiegiem.

Nie gól w dniu zabiegu

Przed depilacją laserową należy się ogolić maszynką dzień wcześniej. Przed pierwszym zabiegiem pozostaw niewielki obszar skóry nieogolonej, aby kosmetyczka mogła zobaczyć Twoje włoski i dobrać moc lasera. Pamiętaj także, aby pomiędzy sesjami nie używać depilatora, gdyż laser nie działa na usunięte cebulki.

Unikaj alkoholu i kofeiny

Przed zabiegiem należy unikać alkoholu i kofeiny, które mogą wpływać na skuteczność depilacji i zwiększać podatność na ból podczas zabiegu. Zaleca się picie dużej ilości wody i jedzenie lekkich posiłków jak owoce i warzywa, które dostarczą skórze składników odżywczych.

Artykuł powstał we współpracy z PiękneCiało.pl