Jak prawidłowo myć zęby?

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezbędna dla utrzymania pięknych i zdrowych zębów. Jednak, aby zachować zdrowy uśmiech, potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja, regularne wizyty u dentysty oraz zbilansowana dieta. Nieprzyjemny zapach z ust, kamień na zębach oraz nadwrażliwość dziąseł – jesli chcesz tego uniknąć, w tym artykule przybliżymy jak prawidłowo myć zęby.

Jaka szczoteczka jest najlepsza?

Oprócz odpowiedniej techniki szczotkowania kluczowa jest odpowiednia szczoteczka, która pozwoli Ci dokładnie wyczyścić zęby. Na rynku dostępny jest szeroki wybór szczoteczek manualnych, sonicznych i elektrycznych. Ostateczny wybór zależy od Twoich preferencji, jednak każda z nich ma plusy i minusy, które warto rozważyć przed zakupem. Szczoteczki mechaniczne wymagają dużej precyzji ruchów, a dotarcie do wszystkich zębów może być dość trudne. Z tego powodu większość stomatologów zaleca szczoteczki elektryczne lub soniczne. Cechują się one zdecydowanie większą precyzyjnością oraz szybko i skutecznie usuwają płytkę nazębną. Zazwyczaj posiadają również wbudowany timer, który pomaga kontrolować czas szczotkowania.

Prawidłowe mycie zębów krok po kroku

Mycie zębów jest rutynową i oczywistą czynnością, jednak jest podstawą jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka próchnicy, czy osadzaniu się kamienia. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, jednak zaleca się robić to po każdym posiłku. Istotną kwestią jest również technika szczotkowania. Każda część jamy ustnej, czyli góra, dół, lewa i prawa strona powinny być czyszczone przynajmniej przez 30 sekund. Jaki jest najlepszy sposób mycia zębów? Ustaw szczoteczkę pod kątem ok. 45 stopni. Włókna powinny być skierowane do linii dziąseł. Następnie wykonuj ruchy wymiatające od dziąsła w kierunku korony zęba. Dla lepszego efektu możesz wykonywać delikatne okrężne ruchy. Pamiętaj, aby dokładnie wyszczotkować wszystkie zęby, a następnie delikatnie umyj język.

Odpowiednia pasta do zębów 

Rodzaj stosowanej pasty do zębów jest równie istotny jak technika i szczoteczka, które używa się do mycia zębów. Ważne jest, aby dobrać pastę do potrzeb Twoich zębów. Próchnica, wrażliwe zęby, stan zapalny dziąseł, czy zapalenie przyzębia – wszystkie te problemy wymagają stosowania odpowiedniej pasty do zębów, aby złagodzić nieprzyjemne objawy. Najlepiej unikać kupowania past, które są mocno miętowe, ponieważ mogą dodatkowo podrażniać dziąsła. Dobrym wyborem jest zakup specjalistycznej pasty do zębów, która nie tylko dokładnie wyczyści zęby, ale te skutecznie zminimalizuje dolegliwości.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym stomatologiapanczyk.pl