Czy można podczas ciąży leczyć zęby?

Prawidłowy stan jamy ustnej ciężarnej kobiety jest bardzo ważny. Obecnie stopniowo zwiększa się świadomość pacjentów i coraz więcej ciężarnych pań udaje się do gabinetów stomatologicznych. Warto dowiedzieć się, czy w ciąży można leczyć zęby.

Czy kobiety ciężarne mogą leczyć zęby?

Od wielu lat panowała opinia, że w czasie ciąży nie powinno się leczyć bądź usuwać zębów. Oczywiście jest to błędne stwierdzenie, a skutkiem tego jest znaczne pogorszenie stanu jamy ustnej wielu kobiet po urodzeniu dziecka. W XXI wieku powstało wiele mitów, które dotyczą bardzo negatywnego wpływu ciąży na stan uzębienia. Duża część pacjentów mówi, że ich zęby były zdrowe, a ciąża niestety je popsuła. Zęby należy leczyć nawet podczas ciąży. Należy pamiętać, że w ciąży, tak jak i w czasie karmienia piersią, wszelkie zabiegi dentystyczne można przeprowadzać w znieczuleniu miejscowym. Warto podkreślić, że środek przeciwbólowy podawany ciężarnym kobietom jest nieco inny niż te, które stosuje się standardowo — zawiera substancje obkurczające naczynia krwionośne. Takie znieczulenie nie powinno zaszkodzić dziecku.

Dodatkowe prawa dla ciężarnych kobiet

Ciężarne kobiety mają prawnie ustalony skrócony czas oczekiwania na wizyty lekarskie. Należy pamiętać, że ciężarna kobieta powinna otrzymać wizytę w ciągu siedmiu dni od dnia zgłoszenia. Jest to bardzo istotna informacja, ponieważ przeważnie terminy wizyt u stomatologa publicznego są o wiele bardziej odległe. Warto podkreślić, że poza świadczeniami przysługującymi wszystkim pacjentom, pacjentki będące w ciąży, a także w okresie połogu – 6 tygodni po urodzeniu dziecka – mają prawo do leczenia endodontycznego zębów dwu i trzykanałowych. W przypadku reszty pacjentów leczenie to będzie dotyczyć zaledwie zębów jednokanałowych. Będzie to oznaczać, iż pacjentka będąca w ciąży oraz w okresie połogu może w ramach NZF leczyć zęby trzonowe oraz przedtrzonowe. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że każdy pacjent ma prawo do odbycia trzech takich wizyt w czasie roku, a pacjentki ciężarne mają prawo do jednej wizyty w czasie trzech miesięcy. Ponadto ciężarna kobieta może liczyć na dodatkowe usunięcie złogów nazębnych – wszyscy pacjenci mogą wykonywać taki zabieg raz w ciągu roku, natomiast ciężarne kobiety mogą raz na sześć miesięcy. Jest to bardzo ważna informacja, bowiem usunięcie złogów nazębnych to bardzo istotny zabieg, zwłaszcza u kobiet ciężarnych.

Jakie zabiegi NFZ nie będą refundowane dla ciężarnych kobiet?

Nawet kobiety ciężarne nie mogą w ramach NFZ liczyć na wykonywanie wypełnień kompozytowych — w gabinetach prywatnych mamy taką możliwość. W zębach bocznych, przedtrzonowcach, a także trzonowcach pacjentkom przysługują wypełnienia amalgamatowe – są to szaro-czarne metaliczne wypełnienia. Na białe wypełnienie ciężarna kobieta może liczyć tylko w odcinku przednim – od trójki do trójki. Należy pamiętać, że są to jednak nieco inne wypełnienia niż używane w gabinetach prywatnych – posiadają mniejszą trwałość oraz mają o wiele gorsze walory estetyczne.
Artykuł powstał przy współpracy z https://stomatologiapanczyk.pl/.