Gadżety poprawiające jakość życia osób niewidomych

Jeśli kogoś zapytać, który zmysł jest dla niego najważniejszy, spora większość powie bez wahania, że wzrok. Tymczasem w naszym społeczeństwie funkcjonuje sporo osób niedowidzących i niewidomych. Jeśli mają problem ze wzrokiem od urodzenia, równie długo są uczone, jak sobie z tym radzić. Jeżeli zaczynają tracić wzrok później, tym bardziej muszą dostosować się do nowych warunków egzystencji. 

Wszystkim osobom mającym problem ze wzrokiem lub jego brakiem można jednak pomóc nie tylko medycznie, ale i proponując im różne gadżety dla niewidomych.

Jak pomóc osobie niewidomej w poruszaniu się poza domem?

Laska dla niewidomych jest podstawowym wyposażeniem osoby, która nie może w pełni albo w ogóle liczyć na swój wzrok. Oczywiście, poruszając się głównie po tej samej okolicy niewidomy w końcu nabiera orientacji w terenie, jednak laska pomaga mu w znalezieniu ewentualnych przeszkód pod nogami.

Jeśli nie wzrok, osobie niewidomej pomaga słuch. Dlatego nie musi ona wciąż pytać innych o to, która jest godzina. W orientacji w czasie pomoże jej z kolei zegarek z funkcją mówienia.

Czy osoba niedowidząca może też sama czytać?

Zdarza się, że ktoś ma ogromną wadę wzroku i niestety operacyjnie nie da się jej choć trochę zredukować. Albo na operację trzeba poczekać wiele miesięcy. W międzyczasie osoba taka wcale nie jest skazana w 100% sytuacji na innych, kiedy chce coś przeczytać.

Pomoże mu w tym zaawansowane urządzenie powiększające z wyświetlaczem o wielkości 10’1 cala oraz o jakości obrazu HD. Dodatkową wygodę zapewni możliwość zmiany kąta nachylenia wyświetlacza. Urządzenie takie ma też możliwość robienia wyraźnych zdjęć w bardzo przyzwoitej rozdzielczości. Można więc sfotografować tekst i przesuwać go wraz z postępem czytania. Ułatwia to zaznajomienie się np. z instrukcją obsługi lub ulotką leku – dokumenty takie zazwyczaj są drukowane maleńką czcionką. Z jej odczytaniem ma zwykle problem wiele osób, nawet tych, które nie mają specjalnych problemów z widzeniem.

Urządzenie to ma też swój kieszonkowy, bardziej analogowy odpowiednik, a mianowicie niewielką, ale bardzo powiększającą lupkę z podświetleniem. Można ją wziąć ze sobą do sklepu, na spacer czy do urzędu. Pomoże ona sprawdzić cenę, przeczytać artykuł albo dokument, który trzeba będzie zaraz podpisać.

A co z telefonem?

Osoby niewidome i niedowidzące mogą dzisiaj coraz łatwiej korzystać z telefonu. Pomaga w tym telefon dla niewidomych. Czym się taki aparat telefoniczny charakteryzuje?

Przede wszystkim ma funkcję mowy, tzn. głosowo informuje właściciela np. o tym, kto w danej chwili dzwoni. Powinien on mieć też przycisk SOS, aby użytkownik jednym kliknięciem mógł wezwać pomoc: albo od razu połączyć się z numerem alarmowym albo wezwać zaufaną osobę.

Na co jeszcze może liczyć osoba niewidoma?

Dzięki mówiącym wagom – kuchennym i łazienkowym – oraz mówiącym termometrom osoba, która ma problemy z widzeniem, może bez problemu ocenić niektóre parametry swojego ciała albo gotować odmierzając właściwe ilości składników dania.

Jak więc widać, osobie niewidomej można pomóc na co dzień nie tylko poprzez obecność osób trzecich, ale pomagając jej być bardziej samodzielną dzięki rozmaitym gadżetom, które możesz znaleźć na stornie lunaoptic.pl

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu lunaoptic.pl