Najpopularniejsze środki medycyny alternatywnej

Medycyna alternatywna, znana również jako medycyna holistyczna lub integracyjna, stała się w ostatnich latach coraz bardziej popularna. Ta forma opieki zdrowotnej stara się leczyć całą osobę – nie tylko ciało fizyczne, ale także umysł, emocje i ducha. W czasach, gdy tradycyjne metody leczenia wciąż się rozwijają, medycyna alternatywna oferuje alternatywę dla potrzeb zdrowotnych, i jest bardziej skoncentrowana na naturalnych środkach i na zapobieganiu chorobom, a nie na leczeniu objawów, gdy pojawia się problem. W tym artykule przyjrzymy się różnym substancjom i środkom medycyny alternatywnej i zbadamy, jak mogą one pomóc w osiągnięciu pożądanego poziomu dobrego samopoczucia.

Co to jest medycyna alternatywna?

Medycyna alternatywna to obszerny termin, który obejmuje kilka różnych metod leczenia i terapii, w tym suplementy ziołowe i leki homeopatyczne, ale również zabiegi z chiropraktyki, czy akupunkturę. Opiera się na idei wykorzystania naturalnych mocy leczniczych w celu zapobiegania chorobom lub promowania dobrego samopoczucia. Leki ziołowe pochodzą z części roślin takich jak liście, kwiaty, kora, owoce i nasiona i wykorzystują różne składniki. Leki homeopatyczne wykorzystują złożone mieszanki wysoce rozcieńczonych substancji do leczenia dolegliwości, które mogą mieć charakter od łagodnych do poważnych. Chociaż nadal istnieje wiele dyskusji na temat skuteczności tych alternatywnych leków, coraz więcej osób zwraca się do nich jako do alternatywnego podejścia do rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej.

Medycyna alternatywna czy naturalna?

Medycyna alternatywna i medycyna naturalna są często mylone, ponieważ obie mają na celu uzdrowienie organizmu w sposób holistyczny. Medycyna alternatywna nie stosuje tradycyjnych leków ani terapii przepisywanych przez lekarzy; zamiast tego opiera się na metodach spoza medycyny konwencjonalnej. Mogą one obejmować homeopatię, dietę, zmianę stylu życia i różne suplementy diety. Medycyna naturalna jest gałęzią medycyny, która wykorzystuje leki ziołowe, refleksologię, terapię masażem, akupunkturę i inne środki pochodzące z natury w celu przywrócenia równowagi. Bierze ona również pod uwagę dietę pacjenta, jego stany psychiczne i styl życia podczas poszukiwania metod leczenia. Środki naturalne są bezpieczniejsze od leków, ponieważ mają mniej skutków ubocznych i są łagodniejsze dla organizmu; jednakże osiągnięcie pożądanych rezultatów przy zastosowaniu środków naturalnych może trwać dłużej niż w przypadku leków syntetycznych.

O MMS – co to jest MMS?

MMS, czyli Miracle Mineral Solution, to rodzaj suplementu zdrowotnego, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny na rynku. Pierwotnie stworzony ponad dwie dekady temu przez Jima Humble jako skuteczny sposób na oczyszczanie wody, MMS jest dziś wykorzystywany przez wiele osób jako suplement diety, który obiecuje różne korzyści zdrowotne. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, wydaje się, że istnieje pewna debata na temat tego, co jest prawdą, a co fałszem, jeśli chodzi o MMS. Chociaż niektórzy sugerują, że może on pomóc w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak rak i HIV/AIDS, badania naukowe nad tymi twierdzeniami wciąż trwają i nie są jednoznaczne. Podsumowując, przed spożyciem lub leczeniem się MMS w jakimkolwiek celu – czy to jako suplement mineralny, czy też lek na chorobę – zaleca się najpierw skonsultować z pracownikiem służby zdrowia.

Co to jest DMSO?

Dimetylosulfotlenek (DMSO) jest unikalnym związkiem organicznym zawierającym siarkę, który jest stosowany w medycynie od ponad wieku. Po raz pierwszy został wyizolowany z drzew jako naturalny produkt uboczny przemysłu papierniczego, ale obecnie jest również produkowany syntetycznie. Przez wiele lat DMSO był badany pod kątem jego bezpiecznego zastosowania w leczeniu różnych chorób. W szczególności wiadomo, że zmniejsza stan zapalny, podrażnienie i ból związany z zapaleniem stawów, a nawet był badany pod kątem jego potencjału w leczeniu raka. Chociaż należy przeprowadzić więcej badań na temat jego potencjalnych korzyści, wiele doniesień podkreśliło jego zdolność do zmniejszenia różnego rodzaju dyskomfortu, gdy jest stosowany miejscowo i wewnętrznie. Ogólnie rzecz biorąc, DMSO stanowi wielką obietnicę dla współczesnej medycyny, a dalsze badania nad jego możliwościami prawdopodobnie utorują drogę do przyszłych przełomów.

Kwasy w medycynie alternatywnej

Kwasy mają potencjał, aby być integralną częścią leczenia wielu chorób, a ich unikalne właściwości czynią je cennym nabytkiem w dziedzinie medycyny alternatywnej. Kwas L(+) mlekowy, kwas trójchlorooctowy (TCA), kwas cytrynowy, kwas solny i kwas winowy to tylko kilka odmian, które zostały z powodzeniem wykorzystane w leczeniu wielu schorzeń. Na przykład, TCA jest wykorzystywany jako środek przeciwgrzybiczy w zabiegach dermatologicznych, podczas gdy kwas mlekowy jest stosowany miejscowo do chemicznego złuszczania i leczenia przebarwień. Kwas cytrynowy został przebadany pod kątem działania przeciwwirusowego na niektóre wirusy brodawczaka ludzkiego, a zarówno kwas solny, jak i winowy wspomagają trawienie poprzez neutralizowanie pH kwasów żołądkowych. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma wątpliwości co do skuteczności tych potężnych związków w różnych zastosowaniach medycznych.

Płyn Lugola

Płyn Lugola to roztwór chemiczny na bazie jodu, który jest stosowany w medycynie alternatywnej od 1829 roku. Jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości dezynfekujących i antyseptycznych, ale może być również stosowany w leczeniu różnych chorób, od zaburzeń tarczycy i anemii po niektóre formy raka. Stwierdzono również, że płyn pomaga w leczeniu trądziku, kołatania serca, przewlekłego zmęczenia, gorączki, przerostu candidy, a nawet niektórych problemów neurologicznych. Chociaż płyn Lugola jest uważany za bezpieczny, gdy jest przyjmowany pod nadzorem lekarza lub naturopaty, pacjenci powinni zawsze być świadomi potencjalnych skutków ubocznych przed użyciem go jako leczenia.