Niedomykalność zastawki trójdzielnej serca

Niedomykalność zastawki trójdzielnej serca – jak rozpoznać i wyleczyć?

Niedomykalność zastawki trójdzielnej jest wadą serca w okolicach zastawki, która polega na utrudnianiu przepływu krwi z prawego przedsionka, co powoduje napełnienie prawej komory. Kończy się to na tym, że w żyłach zalega krew. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są liczne wady zastawkowe, te powszechne (pojawiające się w innych chorobach tego typu), jak i charakterystyczne dla niedomykalności zastawki trójdzielnej. Dla tych, co chcą poznać przyczyny i sposoby leczenia, zapraszamy do lektury.

Przyczyny niedomykalność zastawki trójdzielnej mięśnia sercowego

Przyczyny niedomykalności zastawki trójdzielnej dzielimy na czynnościowe i organiczne. Do czynnościowych zaliczamy wszelakie choroby i dysfunkcje układu krążenia, czyli zawał prawej komory, nadciśnienie płucne, zwężenie zastawki mitralnej, kardiomiopatia rozstrzeniowa. Organiczne przyczyny to np. wady wrodzone, zespół Marafana, gorączka reumatyczna, toczeń rumieniowaty układowy. Również są to osoby chore na Parkinsona i anoreksję, które przyjmują leki na jej zwalczanie.

Objawy niedomykalność zastawki

Dość częstym przypadkiem, gdy osoba cierpi na niedomykalność zastawki trójdzielnej, może wystąpić kolejna wada, zwana zwężeniem zastawki mitralnej – w takiej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo, że właśnie to zwężenie wywołuje najwięcej objawów, niż sama niedomykalność. Wśród nich wymienić można:

– osłabienie, ciągłe zmęczenie

– ból ugniatający i rozpierający po prawej stronie podżebrza

– duszności (zwłaszcza po aktywności fizycznej)

– poszerzenie i tętnienie żył szyjnych

– niewydolność prawej komory serca

– wodobrzusze, jak i ogólna niewydolność pokarmowa (spowodowana przekrwieniem przewodu pokarmowego)

– tętnienie wątroby, oczu

W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z objawów zaleca się natychmiastową wizytę w przychodni kardiologicznej i konsultację z kariologiem.

Diagnoza – wyrok?

Na badaniu lekarskim mającym stwierdzić obecność niedomykalności zastawki trójdzielnej, używa się na początku stetoskopu w okolicy żeber. Podczas wdychania i wydychania powietrza lekarz sprawdza, czy słyszalne są charakterystyczne szmery – są one podstawą do dalszego diagnozowania. Wykonywane jest badanie echokardiograficzne, które może zobrazować, jak serce pracuje. Do kolejnych badań zalicza się EKG i RTG klatki piersiowej.

Leczenie niedomykalność zastawki trójdzielnej serca

Jeśli chory nie ma wyraźnych objawów, a ciśnienie tętnicy płucnej ma prawidłowe, nie musi zazwyczaj się leczyć – powinien tylko ograniczać płyny, pilnować, by nie przytyć, a w niektórych przypadkach regularnie odwiedzać kardiologa. W ramach leczenia niedomykalności zastawki trójdzielnej serca wykonuje się zabieg operacyjny, polegający na plastyce pierścienia zastawkowego, albo całkowitej wymianie zastawki na biologiczną bądź sztuczną.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Kliniką Serca – Poradnią kardiologiczną Poznań, specjalizującą się w operowaniu chorych z wadami serca metodą OPCAB (na bijącym sercu).

Podziel się opinią

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *