jal dbać o serce w młodym wieku

Serce młodzieńca – jak powinno się zachowywać?

Wiele chorób serca może mieć swój początek już w bardzo młodym wieku. Odpowiednio wczesna profilaktyka pozwala jednak na wyeliminowanie ryzyka nadciśnienia, miażdżycy i zawału w przyszłości. Serca młodego człowieka powinno funkcjonować sprawnie i bez żadnych komplikacji, co osiągnąć można dzięki odpowiedniej diecie oraz regularnym ćwiczeniom. Obecnie nawet młodzież przed dwudziestym rokiem życia zaniedbuje kondycję swojego mięśnia sercowego, co wkrótce może mieć dla nich opłakane skutki.

Nadciśnienie i otyłość

Do najczęstszych przyczyn problemów z sercem u młodych ludzi należy zbyt wysokie ciśnienie. Nawet niewielki jego wzrost u dzieci może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego w wieku dorosłym. Negatywnie wpływa to na funkcjonowanie oraz strukturę zarówno naczyń krwionośnych, jak i poszczególnych narządów wewnętrznych. Kolejnym problemem wpływającym na problemy z funkcjonowaniem mięśnia sercowego jest otyłość. Każdego roku przybywa dzieci cierpiących na nadwagę, nierzadko jeszcze w wieku przedszkolnym. Otyłość sprzyja podwyższeniu stężenia złego cholesterolu we krwi, co również zwiększa ryzyko wystąpienia różnych chorób serca.

Jak dbać o serce w młodym wieku?

Niewielu młodych ludzi uprawia sport regularnie. Większość spędza wolny czas przed telewizorem lub komputerem, a nawet co piąty uczeń nie bierze udziału w szkolnych lekcjach wychowania fizycznego. Dzieci i młodzież coraz rzadziej poruszają się rowerem i pieszo, co w połączeniu z nieodpowiednią dietą znacząco zwiększa poziom ich narażenia na choroby serca jeszcze przed ukończeniem dwudziestego roku życia.  Aby zadbać o serce w młodym wieku, należy więc przede wszystkim zwiększyć ilość aktywności fizycznej oraz zdrowo się odżywiać. Już od drugiego roku życia trzeba ograniczać spożywanie określonych składników. Dzieci powinny przede wszystkim przyjmować mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, soli oraz cukru. W późniejszym wieku zalecane jest unikanie szkodliwych używek, ze szczególnym wskazaniem na papierosy.

Podziel się opinią

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *