krzesło

Pozycja siedząca

Pozycja siedząca nie należy do najzdrowszych dla naszego kręgosłupa. Medycyna artykułuje to całkiem jasno. Mimo to prawie całe nasze społeczeństwo pracuje na siedząco, spędzając przed komputerem większą część dnia.

Komputery to wynalazek stosunkowo nowy, więc skali problemów, jakie mogą się wiązać z ich nadużywaniem, nie jesteśmy sobie w stanie nawet wyobrazić. Osoba, która pracuje osiem godzin siedząc, nawet jeśli ma przepisowe stanowisko pracy i robi co godzinę regulaminowe przerwy, na starość na sto procent będzie miała problemy z kręgosłupem.

Pracowałem na różnych infoliniach przez wiele lat i właściwie tylko w jednej z nich miałem stanowisko, które nie generowało bólu pleców. Przepisy nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom krzeseł o określonych parametrach, ale nawet krzesła, które je spełniają nie pozwalają uniknąć problemów z krzyżem. Problemem jest sama pozycja – nasze ciała na przestrzeni milionów lat ewoluowały do pozycji wyprostowanej, stojącej. Tyle, że ewolucja biologiczna nie nadąża za cywilizacyjną – nasza cywilizacja opiera się właśnie na siedzeniu przed monitorem.

Podziel się opinią

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *