pomoc psychologa

Jaki powinien być dobry psycholog?

Życie nie jest łatwe i niekiedy rzuca nam pod nogi kłody w postaci narastających problemów, z którymi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Czasem pomoc najbliższych okazuje się niewystarczająca, a my, zamiast uczyć się efektywnie mierzyć z własnymi kłopotami – popadamy w coraz większą niechęć i do życia i do samych siebie. Warto wówczas skorzystać z pomocy profesjonalisty, który obiektywnie spojrzy na dany problem i podpowie, jak go właściwie rozwiązać. Jednocześnie pomoże nam poznać samych siebie i nauczyć się radzić z wszelkimi negatywnymi emocjami, jakie nam towarzyszą. Ta osobą jest bez wątpienia psycholog, zwany też potocznie „lekarzem duszy”.

Jaki powinien być dobry psycholog?

PsychologNa to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo dobry psycholog, oprócz ogromnej wiedzy, powinien również wyróżniać się szeregiem odpowiednich cech charakteru. Takich, dzięki którym, zrozumienie innego człowieka, przyjdzie mu niemal intuicyjnie. Zatem dobry psycholog, to taki, który:

1. Już przy pierwszym spotkaniu wzbudza zaufanie i sympatię. Nie chodzi tu oczywiście o fakt, abyśmy psychologa z miejsca polubili i traktowali jak najlepszego przyjaciela. Nie. On jest lekarzem i jego głównym zadaniem jest to, by pomóc pacjentowi. Psycholog powinien jednak okazać się na tyle serdecznym człowiekiem, by wizyty u niego były przyjemne.

2. Jest skupiony na pacjencie i jego problemie – pacjent przychodzi do psychologa po to, by pomógł mu rozwiązać konkretny powód. Niezbędne jest zatem ze strony terapeuty zaangażowanie i chęć efektywnej pomocy.

3. Już na początku współpracy wyjaśnił, jakie proponuje metody pracy, jaki będzie przewidywany czas terapii, jakie zamierza osiągnąć cele i jakie kwalifikacje posiada.

4. Nie wywierał presji na swoim pacjencie i niczego mu nie narzucał, bowiem istotą skutecznej terapii jest to, by pacjent do zmian w postrzeganiu siebie i świata dochodził samodzielnie.

5. Wzbudził w pacjencie poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu ten łatwiej się otworzy i z większą swobodą będzie potrafił rozmawiać o swoim problemie.

6. Na każdą krytykę, wątpliwości lub zniechęcenie ze strony pacjenta reaguje w sposób rzeczowy i bez urazy. Takimi zachowaniami cechować się powinien każdy profesjonalista, jednak w przypadku terapeuty ma to dodatkowe znaczenie. Często bowiem przychodzi mu pracować z pacjentem, który niechętnie się otwiera przed obcą osobą i początkowo nie widzi sensu spotkań z psychologiem.

7. Sprawia, że nurtujący problem zostaje rozwiązany, a u pacjenta następują widoczne zmiany w zachowaniu. Spowodowanie zmiany w zachowaniu pacjenta jest bowiem głównym celem każdej psychoterapii.

8. Nieustannie się rozwija zawodowo.

Pomoc psychologa

Psycholog i proponowane przez niego formy terapii mogą skutecznie pomóc każdemu z nas. Jeśli zatem przyszło nam się zmierzyć z problemem, który przerasta nas samych – warto skorzystać z pomocy osoby, która wskaże skuteczne rozwiązania. I warto szukać specjalisty, który już od początku wyda nam się właściwą i godną zaufania osobą.

Podziel się opinią

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *