dieta przy chorobie hashimoto

Dieta przy chorobie Hashimoto

Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Polega ona na wytwarzaniu przez organizm zbyt dużej ilości przeciwciał przeciw antygenom tarczycy. Choroba prowadzi do trwałego uszkodzenia komórek tarczycy i upośledzenia procesu wydzielania hormonów, co kończy się niestety niedoczynnością tarczycy.

Dieta przy chorobie Hashimoto

Tak naprawdę dieta powinna być dobierana w sposób indywidualny do każdego pacjenta. Tylko to jest warunkiem skutecznego leczenia. Pod uwagę należy wziąć przy tym różnego rodzaju choroby współistniejące np. alergie czy nietolerancje pokarmowe. Badania jednoznacznie wskazują na to, że większość osób chorych na Hashimoto takie nietolerancje ma. Na ogół dotyczą one białek pszenicy, w tym glutenu, białek jaja kurzego, drożdży czy mleka krowiego. Chorym zaleca się spożywanie 4-5 posiłków dziennie i to w regularnych odstępach czasu. Ostatni posiłek powinno się spożyć na około 3 godziny przed snem. Wówczas można utrzymać odpowiednie tempo przemiany materii.

Choroba Hashimoto – jak się odżywiać?

Eksperci zalecają, aby chorzy z diety wykluczyli produkty wysoko przetworzone, a więc chipsy, gotowe ciastka, słodycze, napoje gazowane czy dania typu fast food. Dieta powinna się opierać tylko na produktach naturalnych, świeżych. Warto sięgać po produkty bogate w pełnowartościowe białki, tłuszcze o dużej zawartości kwasów omega 3 i węglowodany z niskim indeksem glikemicznym. Sumaryczna kaloryczność diety uzależniona jest od masy ciała, stylu życia i podejmowanych na co dzień aktywności fizycznych. Okazuje się bowiem, że od hormonów tarczycy zależy tempo spoczynkowej przemiany materii. Z tego powodu osoby zmagające się z chorobą Hashimoto często walczą z nadwagą czy otyłością. Jednak mimo to nie zaleca się stosowania diet niskokalorycznych, zwłaszcza do chwili unormowania się hormonów tarczycy. Zbyt duże ograniczenie ilości kalorii w diecie może spowodować jeszcze większe spowolnienie metabolizmu. Trzeba natomiast  zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

 

Podziel się opinią

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *